Bitcoinoví mineri sú nútení predávať svoju produkciu

od Simona

Množstvo bitcoinov, ktoré ťažobné spoločnosti posielajú na burzy s kryptomenami, dosiahlo najvyššiu úroveň od februára.

NEWSLETTER okrypte.sk

Mineri pod tlakom

BTC ťažobné spoločnosti predávajú svoje mince, aby pokryli náklady na podnikanie. Túto skutočnosť nasvedčuje prinajmenšom viacero faktorov. Podľa dátovej platformy pre kryptomeny Coin Metrics sa hodnota bitcoinov zarobených minermi a odoslaných na burzy v máji takmer zdvojnásobila na lokálne maximum okolo 400 miliónov dolárov. Ide o najvyššiu úroveň odlevu na burzy za viac ako tri mesiace.

Zvýšený odtok často naznačuje, že mineri sa pripravujú na predaj. Nie sú však priamym meradlom likvidácie ich zdrojov. Mineri môžu previesť BTC na burzy aj na iné účely, napríklad na pôžičky na pokrytie prevádzkových nákladov.

Zdá sa však, že finančné informácie poskytnuté jednotlivými ťažobnými spoločnosťami podporujú myšlienku, že mineri skutočne predávajú. Cathedra Bitcoin nedávno zverejnila svoje finančné výsledky za Q1 2022, ktoré odhaľujú 8,7 milióna dolárov z predaja BTC, aby sa zabezpečili proti ďalšiemu poklesu cien.

Jedna z najväčších svetových verejne obchodovaných spoločností na ťažbu primárnych kryptomien, Riot Blockchain, tiež oznámila, že predala polovicu svojej aprílovej produkcie za celkovo 9,4 milióna dolárov.

Pokles ziskovosti

Ďalším problémom, s ktorým sa baníci stretávajú, je pokles ziskovosti. Podľa údajov BitInfoCharts index ziskovosti ťažby klesol od začiatku roka približne o 50 %. Keďže teraz mineri zarábajú na svojom podnikaní menej, možno budú musieť predať svoje rezervy, aby pokryli náklady.

ťažba btc

Spolu s klesajúcou ziskovosťou začal klesať aj hash rate. Na začiatku mája bol tento pomer ešte 251,8 Exahashu. V čase písania tohto článku je to 218,5 exahashov. Zníženie hash rate má zvyčajne za následok zníženie náročnosti ťažby po ďalšej dvojmesačnej korekcii. Vďaka tomu je ťažba blokov v bitcoinovej sieti o niečo jednoduchšia a mineri, ktorým sa darí udržať svoje operácie v ziskovosti, dostanú malú injekciu.

Aby toho pre minerov kryptomien nebolo málo, Senát štátu New York nedávno schválil dvojročné moratórium na ťažbu bitcoinov. To znamená, že každé ťažobné centrum, ktoré nebude fungovať výlučne na obnoviteľnej energii, bude nútené odstaviť svoje stroje alebo sa premiestniť. Podľa súčasných odhadov je New York domovom približne pätiny všetkých amerických ťažobných centier.

Napriek rastúcim regulačným a trhovým tlakom sa ťažobný priemysel naďalej zameriava na dlhodobý výhľad. V apríli sa výrobca elektromobilov Tesla spojil s Blockstreamom na vybudovanie solárnej batérie na ťažbu bitcoinov. Na druhej strane, ExxonMobil Corp., najväčší producent ropy v Spojených štátoch, pilotne spúšťa program využitia ropy z ropných vrtov na pohon svojej bane systémom Proof-of-Work.

Zatiaľ čo mnohé jednotlivé spoločnosti zaoberajúce sa ťažbou bitcoinov boli nútené predať svoje mince, zdá sa, že odvetvie ako celok rastie rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Situácia sa však môže rýchlo zmeniť, ak bude pretrvávať súčasná kríza na trhu.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár