Bitcoinoví ťažiari sú pod veľkým tlakom, ale hashrate stúpa

Pravdepodobne neušlo vašej pozornosti, že ťažobný priemysel Bitcoinu zažil ťažký rok. Ťažiari sú samozrejme závislí od ceny Bitcoinu, konkurencie v ťažbe a cenách energií. Najmä kurz BTC v roku rýchlo klesal. O to zvláštnejší je fakt, že hashrate opäť stúpa.

od Simona

Newsletter news

Čo je hashrate?

Bitcoin hashrate je jednoducho výpočtová sila počítačov spracovávajúcich transakcie. Výkon počítačov v bitcoinovej sieti sa meria počtom hashov za sekundu. Je to v podstate miera toho, koľko výpočtov dokáže sieť vykonať za sekundu. Čím vyšší je hashrate, tým je sieť výkonnejšia a bezpečnejšia proti útokom.

Ak sa ťažiarom podarí nájsť hash, ktorý spĺňa určité kritériá, majú právo pridať do blockchainu ďalší blok. Keď je miner úspešný, pošle blok so správnym hashom do zvyšku siete. Tie následne overia hash a ak je správny, pridajú blok do svojho blockchainu.

Sieť potom vyhľadá ďalší platný hash na základe tohto nového bloku. V podstate v tom nie je žiadne umenie. Je to len otázka šťastia. Čím väčší výpočtový výkon má ťažiar, tým je pravdepodobnejšie, že nájde ďalší blok.

Náročnosť sa zvyšuje

Osobitným aspektom bitcoinovej siete je „prispôsobenie sa obtiažnosti“. Ako sa hashrate v sieti zvyšuje, pre ťažiarov je automaticky ťažšie nájsť nové bloky. Tento mechanizmus zabezpečuje, že priemerný čas na nájdenie bloku zostáva vždy okolo 10 minút.

Úpravy náročnosti sa vykonávajú každých 2016 blokov (približne každé dva týždne). Posledná bola 6. decembra. Za tento čas sa náročnosť znížila o 7,32 percenta. Dôvodom bolo, že bloky sa objavovali v priemere každých 10 minút a 48 sekúnd.


Mechanizmus funguje jednoducho. Ak sa bloky objavujú pomalšie ako v priemere 10 minút, náročnosť klesá a naopak. Teraz bloky prichádzajú rýchlejšie ako priemer po 10 minútach a obtiažnosť stúpa. Dnes sa očakáva nárast obtiažnosti ťažby BTC o 3,8 percenta.

Zvýšená konkurencia

To v podstate znamená, že konkurencia medzi ťažiarmi rastie. Ide o zvláštny jav, pretože cena bitcoinu sa nemusí nevyhnutne vyvíjať veľmi dobre. V tomto smere zvláštnou zhodou okolností ťažiari oproti stavu spred dvoch týždňov opäť zapli nové zariadenia.

Môže to súvisieť s tým, že čoraz viac energetických spoločností sa rozhoduje ťažiť Bitcoin zo svojej nadprodukcie. Napríklad v Japonsku pomerne nedávno začala vládna spoločnosť v Tokiu ťažiť Bitcoin.

Dá sa teda povedať, že japonská vláda momentálne ťaží Bitcoin. V skutočnosti je spoločnosť z 50,1 percenta vlastnená japonskou vládou. Táto spoločnosť nie je jediná, keďže primárnu kryptomenu už nejaký čas ťaží aj veľký ExxonMobil.

Toto sú napokon zmeny potrebné na to, aby sme presvedčili svet, že ťažba bitcoinov nemusí byť pre klímu až taká zlá. Výrobcovia energie môžu takto stále predávať prebytočnú produkciu obnoviteľnej energie a subjekty ako ExxonMobil už nemusia spaľovať plyn.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár