Bitcoin vypadáva z rebríčka 10 najväčších aktív na svete

od Simona

Bitcoin je už nejaký čas v prvej desiatke najhodnotnejších investičných produktov na svete. Nedávnym poklesom však z rebríčka vypadol. S trhovou kapitalizáciou 365 miliárd dolárov je BTC teraz na 17. mieste.

NEWSLETTER okrypte.sk

Potenciál bitcoinu nahradiť zlato

Najcennejším aktívom je zlato s trhovou kapitalizáciou 11 biliónov dolárov. BTC sa často porovnáva so zlatom a jeho zástancovia tvrdia, že kryptomena pravdepodobne prevezme úlohu drahého kovu ako hlavného uchovávateľa hodnoty.

Stojí za zmienku, že obe aktíva v súčasnosti pôsobia na trhu charakterizovanom vysokou infláciou. Napriek tomu je to zlato, ktoré si drží okraj.

Saudi Aramco je druhé s trhovou kapitalizáciou okolo 2,25 bilióna dolárov, za ním nasleduje Apple (2,1 bilióna dolárov) a štvrtý je Microsoft (1,83 bilióna dolárov). Alphabet (NASDAQ: GOOGL) je na piatom mieste s trhovou kapitalizáciou 1,38 bilióna dolárov.

Napriek tomu sa poklesy netýkajú len bitcoinov. Nedávno kryptomena úzko korelovala s akciovými indexmi, najmä s Nasdaq.
btc

BTC klesne pod 20 000 $

Celkovo je trh mimoriadne volatilný. Dnes cena kryptomeny klesla pod ATH z roku 2017 a momentálne sa pohybuje okolo 18 000 dolárov. To znamená stratu 8% hodnoty počas dňa a na týždennej báze je to až 34%!

A ako je na tom ethereum v tejto dobe? Druhá kryptomena z hľadiska trhovej kapitalizácie klesla pod 1000 dolárov. V súčasnosti stojí jeden ETH token 948,23 USD. To znamená stratu 8% hodnoty počas dňa a na týždennej báze je to až 34%!

Kolaps trhu s kryptomenami sa začal začiatkom minulého mesiaca. Potom trh digitálnych aktív klesol v korelácii s akciovými indexmi. Neskôr v priebehu jedného týždňa UST stablecoin a natívny token ekosystému Terra LUNA tiež klesli na nulu.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár