Cena bitcoinu včera prelomila hranicu 26 000 USD! Kryptomena sa vrátila na úroveň z júna 2022.

Americké ministerstvo práce dnes zverejnilo najnovšie údaje o indexe spotrebiteľských cien (CPI) za predchádzajúci mesiac. Inflácia v USA za február predstavovala 6 %, čo je o 0,4 % menej ako v januári 2023. Bitcoin zasa v tomto období prekonal úroveň 26 000 USD. To znamená, že prvá kryptomena sa vrátila na úroveň, ktorá bola naposledy zaznamenaná v júni 2022.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Bitcoin prekonáva dôležitú cenovú bariéru

Cena bitcoinu (BTC) včera prekonala úroveň 26 000 USD. Za túto cenu sa najstaršia digitálna minca naposledy obchodovala pred deviatimi mesiacmi.

Zdroj: TradingView

K rýchlemu rastu bitcoinu v posledných dňoch prispelo niekoľko faktorov. Hlavným katalyzátorom, ktorý poháňa rast jeho ceny, je minulotýždňový kolaps troch kľúčových bánk v Spojených štátoch. Včera však zisky podporilo oznámenie výsledkov inflácie za minulý mesiac, ktoré zverejnilo americké ministerstvo práce.

Index spotrebiteľských cien za február po zohľadnení niektorých sezónnych faktorov klesol o 0,4 %. Inflácia za február v USA teraz dosahuje 6 %. Ako inštitúcia upozorňuje, aktuálne sadzby v USA zaznamenali najnižší medziročný nárast od septembra 2021. Vo zverejnenej správe sa uvádza, že indexy sa na februárovom náraste podieľali takmer 70 %. Zvýšili sa aj ceny potravín, rekreácie a vybavenia domácností.

Ako reagujú ostatné top kryptomeny?

Klasicky altcoiny už sledujú cenové pohyby prvej digitálnej mince. Ether (ETH) sa v súčasnosti obchoduje na úrovni 1672 USD. To predstavuje skok o 4 % za posledných 24 hodín. Za celý týždeň druhá najväčšia kryptomena z hľadiska trhovej kapitalizácie vzrástla o 12,77 %.

Za zmienku stojí aj HEX, ktorý zaznamenal za týždeň nárast ceny o 31,5 % a za mesiac vzrástol o 94 %. V súčasnosti sa radí na šieste miesto najväčších kryptomien z hľadiska trhovej kapitalizácie.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár