Bitcoin v čase rekordnej inflácie. Je BTC dobré zabezpečenie?

od Martin Tkáč

V čase, keď inflácia dosahuje nových výšok nielen na Slovensku a Česku, ale aj v Spojených štátoch – a prakticky vo všetkých globálnych ekonomikách – ľudia hľadajú aktíva, ktoré poskytujú čo i len najmenšiu ochranu pred dynamicky rastúcimi cenami. Počas pandémie bol bitcoin (BTC) široko považovaný za takéto aktívum. Keď sa však miera inflácie nadobro zrúti, ukazuje sa, že kryptomeny nemusia byť tou najlepšou voľbou. Aspoň za súčasných podmienok na trhu.

NEWSLETTER okrypte.sk
Začnime od základov. Čo je to vôbec inflácia?

Inflácia je ekonomický pojem, ktorý označuje obdobia, v ktorých ceny v priebehu času rastú. Často je to spôsobené devalváciou meny – keď jedna jednotka rovnakej meny (napríklad EUR) nakupuje menej vecí ako kedysi. Ak si pozriete dokument z 80. rokov a uvidíte, že niekto predáva hamburger za 50 centov, zatiaľ čo ten istý sa momentálne predáva za 10 dolárov – to je hmatateľný efekt inflácie.

Inflácia v regulovaných normách je však zdravá pre domácu aj svetovú ekonomiku. Ale začína to byť otrava, keďže ceny rastú rýchlejšie ako mzdy občanov. Keď si zrazu dokážete kúpiť o 10 % menej produktov a služieb za rovnaký plat ako pred rokom, vtedy na sebe skutočne začnete pociťovať cenový tlak. Ak vám ale zamestnávateľ zvýši plat o spomínaných 10 %, nebudete musieť meniť svoje návyky a nepocítite vplyvy inflácie (inflácia cien je potom kompenzovaná tzv. zárobkovou infláciou).

Ekonómovia sa domnievajú, že mierna inflácia je potrebná na to, aby ľudia chceli míňať svoje peniaze, a tým stimulovať ekonomiku. V časoch krízy, ako je pandémia koronavírusu alebo súčasná vojna na Ukrajine, sa však inflácia môže vymknúť spod kontroly.
Ekonómovia nesúhlasia s príčinami súčasného inflačného útoku – najhoršieho za posledné desaťročia –, ktorý už v USA presahuje 9 %.

Bitcoin v čase rekordnej inflácie. Je BTC dobré zabezpečenie?

Niektorí ukazujú prstom na Federálny rezervný systém (Fed) – a ďalšie centrálne banky po celom svete – a obviňujú ich z tlače príliš veľkého množstva peňazí, ktoré boli použité na stimuláciu ekonomiky a zníženie negatívnych účinkov pandémie. Iní tvrdia, že za celú udalosť nemôže Fed – hlavným problémom bol nedostatok dodávok spôsobený blokovaním a narušením dodávateľského reťazca.

Deflačný bitcoin verzus inflačné fiat meny

Niektorí ekonómovia a analytici sa domnievajú, že umožniť centrálnym bankárom ovplyvňovať ekonomiku prostredníctvom menovej politiky, teda kvantitatívneho uvoľňovania, je katastrofa. Šialené tlačenie peňazí z centrálnych bánk Venezuely, Turecka a Zimbabwe zničilo ich ekonomiky. A teraz sa na tento vlak pripojili aj do vyspelých ekonomík.

Zástancovia kryptomien však už mnoho rokov opakujú, že kryptomeny ako bitcoin (BTC) sú imúnne voči neschopnosti centrálnych bánk a vlád, pretože sú decentralizované a nemožno ich vypnúť.
Ďalším dôvodom je, že pridanie bitcoinov určuje kód – na rozdiel od Fedu centrálna banka nemôže jednoducho raziť toľko bitcoinov, koľko chce.

Kým dolár, EUR a libra sú inflačné meny – možno ich dotlačiť (a ich hodnotu riediť) donekonečna, bitcoin a podobné sú deflačné meny. Majú určité, maximálne množstvo: zjednodušene povedané, ich hodnota by sa mala časom len zvyšovať. Najmä ak sú oceňované voči inflačným menám.

Zatiaľ čo nové bitcoiny obiehajú neustále, rýchlosť, akou k tomu dochádza, je prísne určená sieťovým protokolom. Ponuka je obmedzená a odhaduje sa, že všetky mince budú vyťažené do roku 2140. A na rozdiel od centrálnych bánk, ktorých ekonómovia musia reagovať na udalosti na trhu, blockchain Bitcoinu funguje podľa vopred určeného vzoru.

Približne každé štyri roky protokol zníži pridávanie nových bitcoinov o polovicu – udalosť známa ako „halving“.

Stabilný prísun bitcoinu viedol niektorých k tomu, aby ho označovali ako „digitálne zlato“ – v súvislosti s drahým kovom, ktorý sa tradične považoval za „bezpečné útočisko“ počas kríz a za najdôležitejšiu ochranu pred infláciou. Takzvané aktíva držiace hodnotu obstoja v skúške času, pretože nesúvisia s inými aktívami a sú odolné voči subjektom zasahujúcim do trhu.

Sú však kryptomeny ako bitcoin skutočne zabezpečením proti inflácii? Posledné mesiace ukázali, že táto téza môže byť oveľa ďalej od pravdy, než sa pôvodne predpokladalo

Bitcoin v čase rekordnej inflácie. Je BTC dobré zabezpečenie?

V tejto chvíli bitcoin ani zlato nezabezpečujú proti inflácii

Zatiaľ čo americký dolár počas pandémie strácal pôdu pod nohami, bitcoin ďaleko prekonal svoju hodnotu a odmenil investorov, ktorí doň investovali na samom začiatku alebo dokonca pred niekoľkými rokmi. Spočiatku BTC zostal nekorelovaný so žiadnym z hlavných trhov, čo z neho robí dokonalý doplnok k tradičnému investičnému portfóliu.

Keď však začal naberať na hodnote a na svetových burzách sa začalo objavovať čoraz viac štruktúrovaných nástrojov (ETF, ETP) sledujúcich jeho kurz, získali opcie a futures na kryptomeny na popularite a na burze sa začali objavovať blockchainové spoločnosti.Bitcoinová korelácia s akciovým trhom výrazne vzrástla.

Aktuálne sa pohybuje okolo 0,90-0,95, čo znamená, že 90-95% času sa BTC pohybuje rovnakým smerom ako hlavné akciové indexy. Tie však v súčasnosti drasticky strácajú a rozhodne nechránia kapitál investorov pred infláciou.

Z dlhodobého hľadiska, od pandemického minima v roku 2020, bitcoin naďalej rastie o takmer 300 %. V tomto prístupe ho možno opísať ako zabezpečenie proti inflácii. Pri pohľade na dianie na trhu za posledných 12 mesiacov však nie je ťažké identifikovať aktíva, ktoré oveľa lepšie bojujú s infláciou.

Za posledných 12 mesiacov ani index S&P 500, ani bitcoin nepatrili medzi najsilnejšie aktíva. Zlato je tiež v červených číslach a výrazné plus má len americký dolár.

Počas súčasného trhového medvedieho trhu a nástupu stagflácie (stav vysokej inflácie v kombinácii s nízkym ekonomickým rastom) sa práve dolár zdá byť bezpečným prístavom, kam väčšina kapitálu uniká, a ochranou proti inflácii.

Treba mať však na zreteli, že ide o aktuálnu situáciu a Bitcoin s obmedzenou zásobou prináša z dlhodobého hľadiska stále najväčšiu istotu, pri bolji s infláciou.

zdroj: cointelegraph.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár