Bitcoin stúpa. Strach investorov sa znižuje

Bitcoin sa obchoduje nad 22 000 $ a ETH si zasa drží úroveň 1 700 USD. Na pozadí sa zmenšuje strach investorov.

od Martin Tkáč

Newsletter news

BTC stúpa

Cena bitcoinu začala prudko rásť. V čase písania týchto slov by ste mali zaplatiť až 22 370 $ za 1 BTC. To sa premieta do cenového skoku o 2 % za deň a o 12 % v priebehu 7 dní.

Ako to ovplyvňuje náladu na trhu? Dnes je index strachu a chamtivosti na 34, čo znamená „obyčajný“ strach. Indikátor sa približuje k neutrálnym úrovniam.

Je potrebné dodať, že index nebol tak dávno na úrovni 25, teda extrémny strach.

Ešte lepšia situácia je v prípade ETH. Index strachu a chamtivosti súvisiaci so sentimentom na tomto trhu je už na 45, čo znamená, že investori sú neutrálni voči ETH. Ešte pred tromi dňami ukazovateľ ukazoval 37, čo znamenalo strach.

Dôvody zvýšenia?

Aktuálna situácia na trhu opäť ukazuje, že bitcoin ide vlastnou cestou. V pozadí je stále potenciálna energetická a hospodárska kríza. Centrálne banky na celom svete pokračujú v politike kvantitatívneho sprísňovania, t. j. v praxi zvyšovania úrokových sadzieb. Preto by to malo viesť k silným prepadom ocenenia kryptomien, ktoré sú stále považované za rizikové aktíva. Tie sa však stávajú drahšími.

Je možné, že rast je poháňaný očakávaniami investorov od The Merge, t. j. zmeny v algoritme na vydávanie mincí v sieti Ethereum.

Nárasty však môžu byť stále korekciou poklesov, ktoré sme mali pred niekoľkými mesiacmi. Nedá sa vylúčiť, že stále máme poklesy a treba preraziť dieru pod 20 000 USD.

Na ďalší boom si určite počkáme až do ďalšieho halvingu v bitcoinovej sieti. Tá sa má uskutočniť v roku 2024. Je však predpoklad, že na trhu s kryptomenami sa nič nezmení. Môžeme predpovedať, že odvetvia začnú „ťahať“ ETH, ktorý má viac dôvodov na rast ako bitcoin – pred nami sú ďalšie etapy Etherea 2.0, ktoré výrazne zreformujú reťazec, zlepší sa okrem iného, jeho škálovateľnosť.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár