Bitcoin stratí používateľov, ak neprejde na Proof-of-Stake, hovorí spoluzakladateľ Solana

od Martin Tkáč

Priekopníckym konceptom blockchainu je mechanizmus konsenzu Proof-of-Work (PoW). Zahŕňa ťažbu kryptomien na overenie transakcií. V skutočnosti ide o vynález, ktorý vznikol dávno pred bitcoinom.

Často je však kritizovaný za svoj vplyv na životné prostredie. Je to preto, lebo mnohí priaznivci čistej energie veria, že vysoká spotreba energie je „Achilovou pätou“ bitcoinu. Nedávno sa k tejto problematike vyjadril spoluzakladateľ projektu Solana, ktorý prezentoval svoj názor, prečo by mal BTC prejsť na iný systém.

Anatolij Yakovenko je presvedčený, že bitcoin riskuje stratu používateľov, ak nezavedie Proof-of-Stake (PoS).

V nedávnom rozhovore pre CNBC uviedol, že väčšina sietí, ktoré ľudia používajú, nakoniec prejde na model PoS. Riaditeľ tiež dodal:

To je pravdepodobne najkontroverznejšia vec, ktorú poviem, ale nakoniec, ak Bitcoin neprejde na model proof of stake, nikto ho nebude používať. Pretože je efektívnejšie vybudovať systém proof-of-stake.

Najnovšia diskusia o prijatí PoS bitcoinu prichádza v čase, keď sa rýchlo blíži prechod Etherea na PoS.

ťažba kryptomien

Podobný názor má aj Chris Larsen z Ripple

Podobný názor ako Yakobenko má aj Chris Larsen, jeden zo spoluzakladateľov Ripple. Nedávno ohlásil kampaň, do ktorej investoval 5 miliónov dolárov. Pomocou svojich prostriedkov sa konzorcium environmentálnych skupín pokúsi presvedčiť baníkov a programátorov, aby opustili algoritmus Proof-of-Work (PoW).

Kampaň bude viesť Greenpeace USA, Environmental Working Group a ďalšie podobné organizácie. Tieto subjekty nakupujú okrem iného reklamy v New York Times, Politico a The Wall Street Journal. Používajú ich na vysvetlenie súčasného, podľa ich názoru, bitcoinového problému.

Stojí za to dodať, že Larsem už zaplatil takmer 90 miliónov dolárov na iné environmentálne účely.

Na druhej strane Niklas Nikolajsen, zakladateľ švajčiarskeho makléra kryptomien Bitcoin Suisse, predpovedal, že kryptomena prejde na PoS, keď sieť Ethereum v roku 2020 preukáže úspech algoritmu.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár