Bitcoin sa v dôsledku obáv z amerického zákona o infraštruktúre prepadol pod 40 000 dolárov

od Martin Tkáč

Malá klauzula v najnovšom zákone o infraštruktúre senátu mohla utlmiť aktuálny nárast BTC. Bitcoiny v posledných týždňoch zaznamenali pôsobivé oživenie ale jeho nárast zaváhal kvôli obavám z možného vplyvu zákona o infraštruktúre USA na krypto priemysel.

Len pred dvoma týždňami bojoval Bitcoin o udržanie sa nad kľúčovou úrovňou 30 000 dolárov.

Vedúca kryptomena sa potom masívne zotavila, keď prelomila 40 000 dolárov a v nedeľu dosiahla maximum za dlhšie obdobie 42 628,50 USD.

A vďaka silnej korelácii s bitcoinmi podobné nárasty zaznamenali aj mnohé ďalšie kryptomeny. Ethereum, druhá najväčšia kryptomena stúpla z minima zhruba 1 730 USD až na 2 672 USD.

Americký účet za infraštruktúru a kryptomena

Nárasty BTC sa utlmili, kvôli detailom okolo konkrétnej klauzuly v novom účte za infraštruktúru v hodnote 550 miliárd dolárov v USA. Cena bitcoinu medzitým klesla pod kľúčovú úroveň 40 000 dolárov.

Napriek tomu, že návrh zákona ešte len prešiel, v súčasnom stave by účet vytvoril obrovské daňové zaťaženie pre celý americký krypto priemysel.

Ako povedal Jake Chervinsky, právnik špecializujúci sa na kryptomeny: „Toto nie je cvičenie.“
Cieľom návrhu zákona je vygenerovať 28 miliárd dolárov na zdaňovaní bohatstva v oblasti kryptomeny, ale definícia toho, kto alebo ako budú tieto prostriedky zdanené, je veľmi všeobecná.

Stručne povedané, požadovalo by to od baníkov, protokoly decentralizovaného financovania (DeFi) a samozrejme oveľa väčšie subjekty ako Coinbase, aby odoslali zákaznícke formuláre IRS.

Pre mnohé projekty je táto úloha „doslova nemožná“, povedal Chervinsky.

Podľa správy  táto definícia odvtedy prešla aktualizáciou. Namiesto označovania akéhokoľvek subjektu, ktorý je v kontakte s kryptomenami, za „makléra“, zákon teraz hovorí, že je to„každá osoba, ktorá je zodpovedná za pravidelné poskytovanie akýchkoľvek služieb, ktoré vykonávajú prevody digitálnych aktív v mene inej osoby“.

Dodatok nie je ani zďaleka konečný a nedokáže upokojiť mnohé obavy vyplývajúce zo širších zámerov návrhu zákona – nútiť prevádzkovateľov kryptomien zhromažďovať daňové údaje o všetkých svojich klientoch a používateľoch.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár