Bitcoin prekročil hranicu 57 000 dolárov!

od Martin Tkáč

Bitcoin maximálne rastie za posledných päť mesiacov a pokračuje v raste cien viac ako týždeň. Prvá kryptomena v raných hodinách vzrástla na 57 000 dolárov, čím sa dostala na najvyššiu úroveň od polovice mája.

Pozitívny čas pre BTC

V súčasnosti by sme v čase písania tohto článku museli za jeden bitcoin zaplatiť 56 435,23 dolára. Cena BTC sa týždenne zvýšila o 13%, čo predstavuje druhé za sebou nasledujúce dvojciferné týždenné zvýšenie. Trvalú odolnosť bitcoinu voči medveďom možno pripísať okrem iného aj tohtomesačnému schváleniu USA fond Bitcoin Exchange na základe futures kontraktov (ETF).

K ďalším faktorom prispievajúcim k tomuto rastu patrí pokračujúci príliv inštitucionálnych investorov a prezidenta SEC Garyho Genslera, ktorý pre kongres povedal, že agentúra nemá v pláne zakázať kryptomenu.

Trhová kapitalizácia bitcoinu je opäť na viac ako bilióne dolárov, čím prekonala trhovú kapitalizáciu Facebooku a Tesly! Dominancia nad altcoinmi dnes navyše dosiahla 46%, pretože väčšina z nich nezaznamenala prudký nárast cien, ako to bolo v prípade BTC.

Altcoiny zaostávajú

Počas dynamických pohybov bitcoinu v poslednej dobe väčšina alternatívnych coinov v posledných dňoch nezaznamenala taký stupeň volatility. Ethereum sa z opráv v posledných septembrových dňoch dostal, ale zostal na hodnote 3 600 dolárov. Za posledných 24 hodín si túto cenu stále drží aj po neúspešnom pokuse o skok.

Binance Coin, Solana, Polkadot, Cardano, Ripple a Avalanche zaznamenali voči doláru mierne straty, zatiaľ čo DOGE, LUNA a UNI ešte viac klesli.

Porovnaním výsledkov vyššie uvedených altcoinov s BTC možno ich situáciu označiť za stagnáciu, ktorá vedie k už spomínanému zvýšeniu dominancie prvej kryptomeny nad ostatnými. Napriek tomu je trhová kapitalizácia všetkých registrovaných kryptomien v súčasnosti na úrovni 2 350 biliónov dolárov.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár