Bitcoin prekračuje kľúčové technické indikátory, ale môže byť „prekúpený“

od Zita Vasilišinová

Newsletter news

  • Bitcoin za posledné tri dni výrazne stúpol.
  • Denný RSI je okolo 90, čo naznačuje pokles.
  • Zdá sa, že analytici očakávajú ďalší posun hore.

Cena Bitcoinu počas posledného týždňa vzrástla, ale takisto sa mohla dostať do teritória „prekúpenosti“.

Bitcoin za posledný týždeň zarobil impozantných 22 percent. Cena sa vyšplhala na nový vrchol 21 600 dolárov, vďaka ázijskému nakupovaniu minulú stredu.

Táto krypto rally posunula BTC nad určité kľúčové indikátory ktoré nám naznačujú, že sa vytvorilo dno medvedieho trhu a rozvíja sa nový vzostupný trend.

Prvým kľúčovým indikátorom je 200-dňový kĺzavý priemer (SMA) ktorý sa často používa ako „litmusový test trendov na makro trhoch“.

Podľa analytickej spoločnosti Glassnode, tohtoročná rally posunula cenu BTC späť nad kľúčovú úroveň, ktorá kopíruje pohyby v predchádzajúcich cykloch.

„Bitcoinové trhy často odzrkadľujú zvláštne konzistentné cyklické správanie, v ktorých sa obchoduje pod 200 SMA počas 381 dní, čo je len o 5 dní kratšia doba, ako medvedí trh z rokov 2018-19, ktorý trval 386 dní.“

Vysoké bitcoinové RSI

Ďalším kľúčovým technickým indikátorom je realizovaná cena (RP). Tá bola určená na 19 753 dolárov a bitcoin to s ľahkosťou prestrelil.

Realizovaná cena je hodnota všetkých bitcoinov v obehu za ich poslednú presunutú cenu. Môžeme to považovať za odhad toho, čo celý trh zaplatil za BTC.

Cena bitcoinu však ešte stále má čo robiť na dosiahnutie dlhodobejšieho 200-týždňového kĺzavého priemeru. Tento makro indikátor je momentálne na úrovni 24 566 USD.

Zatiaľ čo krátkodobý výhľad je pozitívny, ďalší indikátor signalizuje prekúpenú úroveň. 

Denný index relatívnej sily (RSI) je momentálne tesne pod hladinou 90, čo je príliš vysoko. Na takejto úrovni zvyčajne nasledujú výpredaje aktív.

Ak sa pozrieme na trhový sentiment, bitcoin je späť na neutrálnom území v indexe strachu a chamtivosti. To je prvýkrát od apríla 2022, čo sa BTC dostal nad 50 bodov v tomto indexe.

Ak sa pozrieme na trhový sentiment, bitcoin je späť na neutrálnom území v indexe strachu a chamtivosti. To je prvýkrát od apríla 2022, čo sa BTC dostal nad 50 bodov v tomto indexe.

Čo môžeme očakávať od BTC v budúcnosti

V čase písania tohto článku po troch dňoch konsolidácie, BTC spadol na 20 853 USD. Za posledných 24 hodín ale došlo k veľmi malému pohybu ceny.  To dáva analytikom optimistickú náladu.

Ďalšia úroveň rezistencie je okolo 24 000 USD, ktorá bola naposledy zaznamenaná v auguste 2022. Pokles smerom nadol by však našiel podporu v cenovom pásme okolo 18 000 USD.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár