Bitcoin prekonal Guinnessov svetový rekord

Bitcoin sa prvýkrát objavil v Guinessovej knihe rekordov. Tam bol oficiálne ocenený ako „prvá decentralizovaná kryptomena“.

od Simona

Newsletter news

Jeho zahrnutie bolo súčasťou väčšej kategórie s názvom „kryptománia“, ktorá obsahuje mnoho ďalších fenoménov blockchainu.

Záznamy o kryptomenách

Podľa najnovšieho vydania referenčnej knihy je bitcoin „najstaršia“, „najhodnotnejšia“ a „prvá decentralizovaná“ kryptomena.

Od svojho vzniku v roku 2009 je kryptomena z hľadiska trhovej kapitalizácie väčšia ako ktorákoľvek iná. Zatiaľ čo sa postupom času objavili tisíce ďalších, bitcoin naďalej dominuje. Zaberá až 40 % trhu a jeho akumulovaná hodnota je viac ako 370 miliárd USD.

Na webovej stránke je bitcoinu opísaný ako riešenie problému „dôveryhodnej tretej strany“, ktorý bol predtým potrebný na uskutočňovanie digitálnych platieb. Inak by nebolo možné viesť spravodlivú a čestnú účtovnú knihu transakcií, kde ľudia neminú tie isté peniaze viackrát.

Bitcoinová sieť rieši problém dvojitého míňania pomocou dôveryhodného mechanizmu, ktorý nevyžaduje overenie transakcie od tretej strany (napr. banky) a dosahuje to pomocou validátorov (t.j. baníkov v PoW).

bitcoin

Medzitým si kolekcia CryptoPunks NFT získala uznanie ako „najdrahší zberateľský kúsok NFT“. Deepak Thapliya kúpil CryptoPunk # 5822 za 23,7 milióna dolárov 12. februára. Hoci sa dielo Beeple v roku 2021 predalo ako NFT za 69,3 milióna dolárov, nespĺňalo kritériá rekordu ako „obmedzené umelecké súbory postavené na vopred vyrenderovaných šablónach“.

„Najcennejším žetónom fanúšikov“ bol žetón Manchestru City. Jeho trhová kapitalizácia bola k 24. marcu – referenčnému dátumu knihy – 47,1 milióna dolárov. V súčasnosti trhová kapitalizácia tokenu klesla len na 24,8 milióna dolárov.

Napokon, Salvádor dosiahol v júni 2021 rekord pre „prvú krajinu, ktorá prijala bitcoiny ako zákonné platidlo“. Zatiaľ jedinou ďalšou krajinou, ktorá urobila to isté, je Stredoafrická republika.

Kryptomena vo Websterachu

Nie je to len kniha rekordov, ktorá vytvára priestor pre krypto: Merriam-Webster minulý mesiac pridal do svojho lexikónu veľa slov o kryptomenách.

Medzi jeho novodefinovanými slovami boli „altcoin“ – tokeny „považované za alternatívy k zavedeným kryptomenám a najmä k bitcoinom“ – a „metaverse“„trvalé virtuálne prostredie, ktoré umožňuje prístup a interoperabilitu viacerých individuálnych virtuálnych realít“.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár