Bitcoin pred štyrmi rokmi dosiahol 10 000 dolárov. V čom bol rok 2017 iný ako rok 2021?

od Martin Tkáč

Bitcoin sa od začiatku októbra obchoduje nad 50 000 $. Ciele väčšiny jej držiteľov sú vysoké. Niektorí dokonca lipnú na presvedčení, že do konca roka dosiahne 100 000 dolárov.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK
Len pred štyrmi rokmi sa však bitcoin len púšťal do päťciferných hodnôt. 29. novembra 2017 BTC prvýkrát dosiahol hranicu 10 000 USD a hoci klesol mierne pod túto úroveň, z väčšej časti zostal nad ňou.

Rok 2017 bol rokom, v ktorom Bitcoin upútal pozornosť investorov a mainstreamových médií. Kryptomena začala rok tesne pod 1 000 $ a trvalo jej dlho, kým nabrala na sile. Trvalo päť mesiacov, kým ste dosiahli 2 000 $, a potom ďalšie tri mesiace, kým ste dosiahli 3 000 $.

Zisky sa však neustále hrnuli, pretože čoraz viac investorov začalo vidieť potenciál kryptomeny.

A potom, 29. novembra, sa to konečne stalo. Bitcoin prvýkrát v histórii dosiahol päťcifernú hodnotu.

Majk Spirit NFT
V polovici decembra dosiahla kryptomena nový rekord všetkých čias, tesne pred 20 000 dolármi.

Tento neustály rast cien v roku 2017 znamenal, že na trh začalo vstupovať stále viac investorov, a preto sa objem obchodovania zvýšil. V prvých štyroch mesiacoch roka objem nikdy neprekročil 500 miliónov dolárov.

Ale v čase, keď bol v decembri stanovený nový rekord, už to bolo v priemere viac ako 15 miliárd dolárov.

2017 vs 2021 – rozdiely

Pred štyrmi rokmi v podobnom čase, dosiahol Bitcoin nový míľnik a dosiahol nový historický rekord. A hoci mnohí budú dúfať, že BTC môže túto sériu zopakovať, odvtedy sa veľa zmenilo.

Bitcoin je v súčasnosti významným investičným majetkom a dokonca aj najväčšie banky a investičné firmy si pre túto kryptomenu urobili miesto vo svojich peňaženkách. Likvidity je oveľa viac, regulátori sa o ňu zaujímajú a korporácie majú teraz oveľa viac čo povedať.

Firemnú infiltráciu vedú giganti ako Elon Musk a Michael Saylor.

A samozrejme, existujú altcoiny, ktoré súperia s Bitcoinom o dominanciu. Keď Bitcoin v decembri 2017 dosiahol nový rekord, jeho dominancia bola nad 60 percent. Aktuálne je na úrovni 42,1 percenta.

V čase písania tohto článku sa Bitcoin obchoduje za 57 360 USD. V perspektíve posledných 24 hodín sa zvyšuje o 5,55 percenta. Jeho trhová kapitalizácia je stále pod 1,1 bilióna dolárov.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár