Kľúčové zmeny v sieti Bitcoin. Počet nenulových adries s novým ATH

Aktualizácia siete Bitcoin s názvom Taproot z novembra 2021 umožnila vývojárovi Caseymu Rodarmorovi implementovať do jej štruktúr protokol Ordinals. Umožnila obchodovanie s nekonvertibilnými tokeny (NFT) na blockchaine najstaršej kryptomeny. Aký ďalší vplyv mala implementácia novej technológie na tento blockchain?

od Martin Tkáč

Newsletter news
Čoraz viac investorov v sieti BTC

Služba Glassnode, ktorá sa špecializuje na analýzu on-chain, zverejnila novú správu, z ktorej sa dozvedáme o viacerých zaujímavých udalostiach, ktoré sa v poslednom čase udiali v blockchaine Bitcoinu. Podľa tvorcov správy viedol vznik nefinancovateľných tokenov (NFT) v sieti Bitcoin k novému rekordu v počte bitcoinových adries s nenulovým zostatkom. V súčasnosti je to 44 miliónov.

Glassnode navyše uviedol, že sme svedkami prvého prípadu v 14-ročnej histórii bitcoinu, keď sa niektoré aktivity v sieti netýkajú len vykonávania peer-to-peer transakcií:

Ide o nový a jedinečný moment v histórii Bitcoinu, v ktorom inovácia generuje sieťovú aktivitu bez klasického prevodu objemu mincí na peňažné účely.

Služba vysvetlila, že implementácia protokolu Ordinals viedlo v poslednom čase ku „krátkodobému nárastu používania siete Bitcoin“, čo navyše prilákalo do blockchainu mnoho „nových aktívnych používateľov“ s nenulovými zostatkami BTC.

Hlavným zdrojom tejto aktivity boli poradové čísla, ktoré namiesto toho, aby niesli veľké objemové zaťaženie mincí, nesú naopak väčšie zaťaženie údajov a nových aktívnych používateľov

– hlási Glassnode.

O čo presne ide? Konkrétne, pomocou Ordinals je možné priradiť špecifické poradové číslo jednotlivým satoshi, zlomkovým častiam bitcoinu, ktoré sa nachádzajú v jeho blockchaine.

nenulové adresy BTC

zdroj: Glassnode

Priestor blockchainu Bitcoinu sa zväčšuje

Ako uvádza aj portál Blockchain.com, vďaka Ordinals došlo k zvýšeniu veľkosti blokov v sieti Bitcoin. Od spustenia blockchainu v roku 2009 dosiahla priemerná veľkosť bloku rekordnú hodnotu viac ako 2,5 MB.

Priemerná veľkosť bloku za posledných 24 hodín.

zdroj: blockchain.com

Glassnode namiesto toho uviedol, že spustenie Ordinals podporilo dopyt po súťaži o blockchainový priestor. To by mohlo viesť k „vytvoreniu tlaku na zvyšovanie transakčných poplatkov“.

NFT v sieti Bitcoin

Spustením protokolu Ordinals 21. januára tohto roku sa začalo nahrávanie mediálnych súborov vrátane tokenov NFT do siete Bitcoin. V danom okamihu sa v blockchaine najstaršej kryptomeny objavilo už viac ako 78 400 obrázkov a videí, ktoré pripomínajú nevymeniteľné tokeny.

Najnovšie súbory JPG, ktoré sa objavili v sieti Bitcoin.

zdroj: Ordinars

Celá situácia okolo zavedenia zmien v sieti Bitcoin sa stretla s rôznymi reakciami komunity BTC. Ľudia, ako napríklad generálny riaditeľ spoločnosti Blockstream Adam Back, sú voči tomuto typu aktivít skeptickí. Podľa neho je to v rozpore s pôvodným zámerom vytvorenia Bitcoinu.

Sú však aj takí, ktorí majú záujem o inovatívny vývoj. Možno spomenúť napríklad bitcoinového býka Dana Helda, ktorý vidí v spustení protokolu Ordinals mnohé výhody. Podľa neho to povedie k väčšiemu počtu „finančných prípadov použitia“.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár