Bitcoin Pizza Day: Pred 12 rokmi Laszlo Hanyecza kúpil 2 pizze za 10 000 BTC

od Martin Tkáč

Dnes oslavujeme deň bitcoinovej pizze už po 12. krát. Ide o výročie nákupu dvoch kusov pizze za 10 000 BTC. V súčasnosti by sa za toto množstvo kryptomien dalo kúpiť … reťazec pizzerií.

História pizze

Najprv trochu histórie a zaujímavostí.

Pizza nebola celá vyrobená v Taliansku. Už starí Gréci mali zaujímavý zvyk používať k pitiu rôzne pochúťky. Robili to aj Gruzínci, obyvatelia Mezoameriky, Indiáni a Slovania.

Pizza, viac-menej ako ju poznáme dnes však v 16. storočí narástla na popularite. V Neapole (teda predsa v Taliansku) sa vtedy spopularizovalo jedlo: plochý chlieb pokrytý bylinkami, kúsok syra alebo ryby, navlhčený olejom alebo masťou.

Prvýkrát však klasickú pizzu pripravil Raffaele Esposito, majiteľ prvých pizzerií ​​z 19. storočia. Hovorí sa, že talianska kráľovná Margaréta Savojská bola z jeho jedla nadšená.

Bitcoin Pizza Day

22. mája 2010 si Laszlo Hanyecza kúpil 2 pizze Papa John’s. Zaplatil za ne až 10 000 bitcoinov. Dnes by bol považovaný za blázna alebo naozaj radikálneho fanúšika dvojitých syrových a salámových koláčov. Bitcoin mal v tom čase, mierne povedané, malú hodnotu. Môžeme dospieť k záveru, že Laszlo mal pocit, že práve vtedy urobil super obchod. Výmenou za digitálne „body“ dostal dve vynikajúce pizze!

Vtedy to nebolo tak, že by bitcoiny mali nejakú hodnotu, takže myšlienka ich výmeny za pizzu sa zdala neuveriteľne atraktívna. Nikto netušil, že to bude také veľké – povedal v rozhovore pre The New York Times v roku 2013.

Pred rokom sa na burzách zobchodoval 1 BTC za cca 36 000 USD, dnes nie oveľa menej okolo 30 000 USD.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár