Bitcoin padá kvôli správam o vojne na Ukrajine

Bitcoin padá kvôli správam o vojne na Ukrajine

V čase písania tohto článku stojí 1 BTC približne 42 000 dolárov. To znamená pokles o 3 % na 24-hodinovej báze, pričom poklesy zasiahli aj burzy. Pravdepodobne je to dôsledok oznámenia o vypuknutí vojny na Ukrajine.

od Martin

Kurz bitcoinu a potenciálna vojna na Ukrajine

Bitcoin klesol na približne 42 000 dolárov. Ethereum stratil až 6 % za deň a dnes 1 ETH stojí asi 2 900 dolárov. Odkiaľ sa vzali tieto pády?

Včera večer začali médiá hlásiť, že od viacerých zdrojov dostali potvrdenie, že Rusko na budúci týždeň zaútočí na Ukrajinu. Dokonca bol daný aj konkrétny dátum – 16. február.

Verejnosť čiastočne upokojil americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. Povedal, že ruský útok by sa mohol začať pred koncom zimných olympijských hier v Pekingu 20. februára, zdôraznil však, že Moskva neprijala konečné rozhodnutie.

Nehovoríme, že rozhodnutie padlo, že konečné rozhodnutie urobil prezident Putin. Hovoríme, že máme dosť veľké obavy na základe toho, čo vidíme na mieste a čo si všimli naši analytici spravodajských služieb, „vysvetlil.

Zároveň apeloval na Američanov na Ukrajine, aby urýchlene opustili krajinu.

V tomto bode by sme chceli mať jasno: každý Američan na Ukrajine by mal odísť čo najskôr, v každom prípade do 24 až 48 hodín. Ak zostanete, beriete na seba riziko bez záruky, že bude existovať iná možnosť odísť a bez vyhliadky na vojenskú evakuáciu USA v prípade ruskej invázie, povedal Sullivan.

Strácať začali nielen kryptomeny, ale aj bežné akcie. Za zmienku však stojí, že predaj začal už deň predtým, vo štvrtok. Dow Jones Industrial klesol o 1,47 percenta S&P 500 stratil na konci dňa 1,81 percenta, zatiaľ čo Nasdaq Composite klesol o 2,10 percenta. Bol to dôsledok slabých makroekonomických údajov a strachu z ďalších krokov Fedu.

Bitcoin padá kvôli správam o vojne na Ukrajine

Znamená vojna krach kryptomeny?

Dnes nevieme, či vypukne vojna na Ukrajine. Je vhodné dodať, že konflikt by bol pre Rusko riskantný, keďže by na území nášho východného suseda mohlo uviaznuť na dlhší čas. To by oslabilo túto už aj tak ohromujúcu silu.

Ako by na vojnu reagoval trh s kryptomenami? Súdiac podľa včerajších poklesov, pravdepodobne by došlo ku krachu podobnému tomu, keď začala pandémia COVID-19. Pokiaľ sa vojna nerozšíri do ďalších krajín, nemalo by to pre trh znamenať z dlhodobého hľadiska veľké problémy.

Stojí za zmienku, že bitcoin sa tentokrát nesprával ako zlato. Kruz stúpol na 1 860 USD. Striebro tiež ukázalo, že globálne konflikty mu slúžia. Za 1 uncu dnes zaplatíte 23,59 USD

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár