Bitcoin oslavuje 13. narodeniny

3. január 2009 je dátum, ktorý sa natrvalo zapísal do histórie Bitcoinu a celého odvetvia kryptomien. Vtedy, pred 13 rokmi, bola spustená sieť BTC a vyťažený prvý blok s názvom genesis.

od Martin Tkáč

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Začiatky Bitcoinu

Presne pred 13 rokmi, 3. januára 2009, zdieľal anonymný používateľ (alebo skupina používateľov) s prezývkou Satoshi Nakamoto blok s názvom „Genesis“. Obsahoval prvých 50 bitcoinov. Tvorca zanechal na blockchaine poznámku, v ktorej citoval titulok z britských novín The Times:

The Times 03 / Jan / 2009 Kancelárka na pokraji druhej pomoci pre banky

Satoshi začal pracovať na whitepaperi o bitcoinoch v roku 2008. Vydal ju v októbri toho istého roku. Myšlienka súkromnej, anonymnej a decentralizovanej meny bola dôsledkom finančnej krízy spôsobenej krátkozrakou politikou bánk.

Satoshiho posolstvo bolo interpretované ako pokus o vytvorenie nového, alternatívneho peňažného systému, ktorý namiesto spoliehania sa na skorumpované a nespoľahlivé inštitúcie zverí moc nad peniazmi do rúk svojich používateľov.

Do rúk spoločnosti.

13 rokov po spustení siete bitcoinov sa jej široké prijatie stáva realitou. Zaujímajú ho nielen veľké korporácie a banky, ale aj vlády. Minulý rok Salvádor uznal bitcoin za svoju oficiálnu menu a už na tom pracuje viacero krajín. Je to zrejme odpoveď na problémy tradičného systému, ktorý ničí masová tlač a inflácia.

Ekonomická kríza a následné obmedzenia pre podnikateľov znamenajú, že súkromné, decentralizované peniaze, ako napríklad Bitcoin, už nie sú len technologickou kuriozitou a stali sa skutočnou potrebou.

Všetko nasvedčuje tomu, že BTC aj alternatívne kryptomeny zažijú v novom roku 2022 boom. Makroekonomická situácia sa nezlepšuje a spoločnosť potrebuje alternatívne spôsoby zabezpečenia kapitálu.

Majk Spirit NFT

Bitcoin hashrate s novým ATH!

Podľa analytickej spoločnosti Glassnode dosiahli včera údaje o hashrate pre bitcoinovú sieť ďalšiu rekordnú úroveň. Hashrate určuje množstvo výpočtového výkonu, ktorý využívajú mineri, ktorí ťažia bitcoiny a overujú transakcie v sieti BTC.

Každú sekundu sa spracúvajú milióny výpočtov, aby sa „objavil“ nový blok v procese bežne známom ako ťažba. Vyššia úroveň hashrate znamená, okrem iného, zvýšenie bezpečnosti siete. Táto podmienka sťažuje skupine útočníkov vykonať 51% útok na sieť a získať nad ňou kontrolu.

Všetko však má svoju cenu. Údržba takýchto intenzívne pracujúcich strojov, ktoré vykonávajú zložité výpočty, je nákladná a vyžaduje si veľké technické znalosti. Viac ako raz v minulosti to prinútilo minerov usadiť sa vo vnútorných oblastiach Číny kvôli prístupu k dostupnej pracovnej sile a priaznivým klimatickým podmienkam.

Čínska vláda však bola ku kryptomenám vždy nepriateľská. V dôsledku minuloročného májového príkazu, aby baníci a ťažobné spoločnosti opustili čínske územie, začala ťažobná kapacita niekoľkonásobne klesať. Hashrate bitcoinu klesol na 61 exahov za sekundu (EH/s) v júni 2021 z viac ako 190 exahov za sekundu zaznamenaných v apríli 2021.

Prečo môže dôjsť k zotaveniu v roku 2022?

Údaje z týchto období odhadovali, že viac ako 46 % požadovaného výpočtového výkonu bitcoinu pochádzalo od čínskych baníkov. Uložené obmedzenia viedli k exodu čínskych baníkov do iných regiónov. Väčšina sa usadila v krajinách ako Kazachstan, Irán a USA.

Našťastie sa bitcoinový hashrate odrazil a prestavba siete prebehla rýchlejšie, než sa očakávalo. Údaje z Glassnode ukazujú, že počet hashov 1. januára vyskočil na 201 exahashov. Posledná takáto vysoká úroveň bola zaznamenaná v apríli 2021.

Mnohí odborníci sa domnievajú, že oživenie potvrdzuje odolnosť siete po minuloročnom poklese.

Prežitie a úplné zotavenie po viac ako 50 % poklesu spôsobeného zákazom ťažby v krajine s najväčšou mocou bolo míľnikom pre odolnosť siete.

Jameson Lopp, jeden z vývojárov siete Bitcoin, oznámil na svojom účte na Twitteri.

Hashrate bitcoinovej siete sa v roku 2021 zvýšil o 10 %, zo 159 na 175 exahash za sekundu.
Ale to nestojí za pozornosť. Zvetranie a úplné zotavenie z 50 % + poklesu v dôsledku zákazu ťažby v krajine s najväčším počtom hash power bolo hlavným míľnikom pre odolnosť siete. pic.twitter.com/yw8HwXm9pG

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár