Bitcoin opäť získal svoje 10. miesto medzi najcennejšími aktívami na svete

od Martin Tkáč

Bitcoin za posledný mesiac klesol o viac ako 18 %. To mu však nezabránilo zaujať 10. miesto medzi najcennejšími aktívami sveta.

NEWSLETTER okrypte.sk
Tento úspech bol dosiahnutý porážkou Meta Platforms, ktorých trhová kapitalizácia je 557,61 miliárd dolárov. Hodnota bitcoinu v čase písania tohto článku je 577,96 miliárd dolárov.

Najpopulárnejšia kryptomena na svete má navyše za sebou niekoľko ťažkých týždňov. Tieto negatívne výsledky boli nepochybne ovplyvnené ekosystémom Terra, respektíve kolapsom jeho pôvodných tokenov LUNA a UST. Medzi viac ako 19 000 rôznymi kryptomenami je teraz dominancia BTC 44%.

zdroj: companiesmarketcap.com

Silná konkurencia

Medzi 6 265 komoditami a spoločnosťami v celkovej hodnote 86,51 bilióna dolárov je zlato na prvom mieste. V súčasnosti predstavuje trhová kapitalizácia BTC 5,12 % z celkovej kapitalizácie drahého kovu.

Ďalšie miesta na pódiu obsadili Suadi Aramco s hodnotou 2,456 bilióna USD a Apple s kapitalizáciou 2,416 bilióna USD. Oba tieto subjekty prevažujú nad celým trhom s kryptomenami.

Za nimi nasledujú najväčšie značky vo svete biznisu a jeden produkt. Sú to Microsoft, Alphabet, Silver, Amazon, Tesla a Berkshire Hathaway.

Celkovo sa hodnota bitcoinu za posledných päť dní zvýšila o 2,5 %, čím sa stal 10. najcennejším aktívom na svete. Stojí však za zmienku, že to nebolo prvýkrát v histórii.

Ako je na tom Ethereum?

Do rebríčka sa dostala aj druhá najväčšia kryptomena na svete – Ethereum, aj keď na 49. mieste. V súčasnosti je trhová kapitalizácia projektu Vitalik Buterina 220 miliárd dolárov. Tento výsledok je vyšší ako v prípade takých známych značiek v mainstreame ako McDonald’s, Nike, Intel či HSBC.

Stojí však za zmienku, že ETH v poslednej dobe čelí problémom z hľadiska ceny. Za posledný týždeň jeho kurz stratil 6,2 % zo svojej hodnoty, a to aj napriek tomu, že BTC zároveň dokázal zaznamenať zisk.

zdroj: cointelegraph.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár