Bitcoin nie je finančná pyramída

od Martin Tkáč

Dan Morehead, generálny riaditeľ spoločnosti Pantera Capital uviedol, že vysoko nežiaduca menová politika presadzovaná americkou vládou by mohla vytvoriť bubliny vo finančnom systéme. Povedal, že trhy s dlhopismi, sú „manipulované“ Fedom a vytvárajú skutočnú Ponziho schému, nie bitcoiny.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Nebezpečenstvo pochádza z Fedu, nie kryptomien

Dan Morehead v rozhovore varoval investorov, ktorí sa zameriavajú na dlhopisy. Povedal, že „budú úplne zničené, keď Fed prestane manipulovať dlhopisový trh.“

Odvetvie kryptomien má veľa kritikov. Ako aj Paula Krugmana a Richarda Bernsteina. V posledných mesiacoch vyhlásili, že bitcoin je Ponziho schéma (investičný podvod, ktorý generuje zisky pre prvých investorov tým, že berie peniaze tým, ktorí vstúpia v neskoršej fáze).

Dan Morehead toto tvrdenie dôrazne poprel. Podľa jeho názoru je americký trh hypotekárnych záložných listov tou pravou Ponziho schémou. Digitálne peniaze navyše poskytujú určitú ochranu pred prasknutím bubliny v dlhopisovom sektore.

Vlády by mali prestať byť posadnuté bitcoinami, mali by sa pozrieť do hĺbky. Najväčšou Ponziho schémou v histórii je americký trh vládnych dlhopisov a hypotekárnych záložných listov v hodnote 33 biliónov dolárov.

Celé to kontroluje a tlačí jeden neekonomický účastník v dominantnom postavení, pretože funguje na základe materiálnych, neverejných informácií.

Majk Spirit NFT

Neefektívna menová politika vlády

Nemožno poprieť, že centrálna banka USA, presnejšie jej Federálny rezervný systém, je veľmi silná inštitúcia. Dokáže výrazne ovplyvniť globálnu finančnú sieť.

Od vypuknutia pandémie COVID-19 inštitúcia ponechala zelenú ministerstvu financií USA na umelú tlač nových peňazí. Takéto kroky sa stretli s vysokou mierou kritiky a hlasmi, že viedli ku kolapsu menového systému vrátane rýchlo rastúcej inflácie.

O niekoľko mesiacov neskôr inflácia v Spojených štátoch prvýkrát po desaťročiach prekročila 6 %. Pred niekoľkými dňami Nayib Bukele, prezident Salvadoru naliehal na americké úrady, aby prestali tlačiť peniaze. Táto latinskoamerická krajina je známa tým, že ako prvá prijala bitcoin za svoje zákonne platidlo.

Primárna kryptomena sa považuje za aktívum, ktoré môže chrániť pred infláciou. Mnohí odborníci sa domnievajú, že toto je ten správny finančný nástroj v čase hospodárskej krízy. Najmä kvôli jeho obmedzenej zásobe 21 miliónov mincí.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár