Bitcoin nahradí fiat meny

od Martin Tkáč

Tím 42 odborníkov na kryptomeny z Finderu predpovedá, že bitcoiny budú v najbližších troch desaťročiach masívne prijímané. Špecialisti tiež predpovedali zvýšenie ceny kryptomeny na 318 417 dolárov do roku 2025 a 4,3 milióna dolárov do roku 2030.

Je pozoruhodné, že 54 percent odborníkov na fintech očakáva do roku 2050 „hyperbitcoinizáciu“. To znamená, že bitcoin nahradí nekryté meny.

Joseph Raczynski, technológ a futurista spoločnosti Thomson Reuters verí, že k „hyperbitcoinizácii“ dôjde už v roku 2025. Predpovedal tiež, že dovtedy bude mať digitálna mena hodnotu 150 000 dolárov. Raczynski povedal:

Niektoré krajiny použijú ako svoju primárnu menu BTC. Vďaka stabilnému prísunu a ľahkému prevodu im dobre poslúži prechod na „bezhotovostný“ model vhodný pre tento ekosystém.

Bitcoinový sentiment medzi odborníkmi na trh

Správa nebola prijatá všetkými, 44 percent účastníkov štúdie nesúhlasilo so zvyškom odborníkov. Táto skupina neočakáva, že Bitcoin prevezme globálne financovanie, a to aj napriek predpovediam prudkého zvýšenia cien. Lee Smales, docent na univerzite v západnej Austrálii, uviedol:

V konečnom dôsledku verím, že bitcoin (a mnoho ďalších aktív kryptomeny) prehrá boj s digitálnymi menami centrálnych bánk z ktorých mnohé zostanú do konca desaťročia.

Okrem toho asi 31 percent expertov uviedlo, že environmentálne obavy môžu výrazne znížiť cenu bitcoinu. Prominentné osobnosti, ako napríklad generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk, vyjadrili veľkú kritiku proti uhlíkovej stope kryptomeny. Musk dokonca odstránil BTC ako platobný prostriedok pre elektromobily svojej spoločnosti. Z rovnakého dôvodu zaútočili na bitcoin aj čínske regulačné orgány a politické osobnosti, ako napríklad senátorka Elizabeth Warren.

Krátkodobá predpoveď pre kryptomeny

Odborníci predpovedajú do konca tohto roka rast bitcoinu na 66 284 dolárov. Z krátkodobého hľadiska však hodnota bitcoinu klesne na 25 112 dolárov skôr, ako sa hodnota navýši.

Napriek tomu 55 percent odborníkov odporučilo tentoraz ako vyspelé obdobie nákupu bitcoinu. Na druhej strane, 38 percent bolo za spoločnosť HODLing, zatiaľ čo 7 percent si myslelo, že predaj je lepšou voľbou.

Tím Finder nakoniec súhlasí s tým, že konkurencia bitcoinu bude iba rásť. Napríklad Ethereum má funkčnosť inteligentných zmlúv, aj keď sú jeho poplatky za plyn neprimerane vysoké. Medzi súperov bitcoinu patria aj Ripple (XRP), Bitcoin Cash (BCH), Dash (DASH) a litecoin (LTC).

Cena bitcoinu je v čase písania tohto článku 31 238 USD. V poslednej dobe sa kryptomena pohybovala okolo psychologickej bariéry 30 000 dolárov po viac ako 50 % poklese hodnoty z jej rekordnej hodnoty 65 000 dolárov v polovici apríla. Napriek nedávnym správam o vstupe bitcoinu na „kríž smrti“ je 62 percent odborníkov presvedčených, že na medvedí trh nevstupuje.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár