Bitcoin klesol pod 20 000 dolárov

od Martin Tkáč

Prvá kryptomena klesla pod 20 000 USD, ide o najnižšiu cenovú hladinu od decembra 2020.

NEWSLETTER okrypte.sk
Historický pokles bitcoinu

Dnes ráno kurz BTC klesol pod ďalšiu dôležitú bariéru na úrovni 20 000 USD. Je to míľnik, ktorý mnohí investori a analytici vnímajú ako kľúčovú úroveň podpory BTC podľa jeho trhovej kapitalizácie. V čase písania tohto článku je 1 bitcoin približne 19 254,35 USD. To znamená pokles ceny najväčšej kryptomeny o 8,46 % za deň a na týždennej báze je to rozdiel v hodnote o 33,67 %.

Bitcoin tak za prvé dva týždne aktuálneho mesiaca zaznamenáva 37 % stratu. Tento výsledok ho označuje za najhorší mesiac jún vôbec, podľa údajov zo zdroja monitorovania siete Coinglass.

klesanie btc

Bitcoin klesol pod 20 000 dolárov

Pokles pod úroveň 20 tis. skôr len symbolicky prelomilo ďalšiu bariéru, hoci podľa odborníkov by to mohlo spustiť vlnu „nútených likvidácií“, v rámci ktorých budú veľkí investori do kryptomien nútení zatvárať pozície na derivátoch BTC.

Dôvodom môže byť nedostatočné zabezpečenie. Kolízia tohto typu by mohla mať ešte väčší vplyv na pokles kurzu bitcoinu, čo by následne viedlo k ďalším likvidáciám. Súčasný pokles viedol k eliminácii futures kontraktov, ktorých celková hodnota za posledných 24 hodín presiahla 125 miliónov dolárov.

A ako je na tom ethereum v tejto dobe? Druhá kryptomena z hľadiska trhovej kapitalizácie klesla pod 1000 dolárov. Zatiaľ jeden ETH stojí 989,23 USD. Je to o 9,93 % menej ako včera a na týždennej báze to znamená stratu 38,04 %.

Trhová kapitalizácia všetkých kryptomien je momentálne okolo 853 miliárd dolárov, čo je za posledných 24 hodín pokles o viac ako 5 %.

Medvedí trh pokračuje

Krach na trhu s kryptomenami sa začal začiatkom minulého mesiaca, keď hlavné mince klesli v korelácii s akciovým trhom. Pripomeňme si, že v priebehu jedného týždňa UST stablecoin stratil spojenie s dolárom, čo prinieslo katastrofálny pokles hodnoty, rovnako aj pre token LUNA a stratu hodnoty okolo 40 miliárd dolárov. Odvtedy hodnota trhu s kryptomenami neustále klesá spolu s technologickými akciami.

V nedeľu platforma na požičiavanie kryptomien – Celsius, zastavila všetky výbery zákazníkom. Dôvodom boli obavy, že spoločnosť už nebude mať dostatok finančných prostriedkov na pokrytie chodu platformy v dôsledku odladenia kryptomeny sSETH pomocou ETH.

zdroj: cointelegraph.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár