Bitcoin klesá s pozadím potenciálnej vojny na Ukrajine

Bitcoin opäť klesá, aký je na to dôvod? V pozadí je značné geopolitické napätie. Ruský prezident včera odovzdal národu odkaz, ktorý mnohí interpretujú ako vyhlásenie vojny.

od Martin Tkáč

Kurz bitcoinu a vojna na Ukrajine

Už niekoľko týždňov sa celý svet pozerá na Ukrajinu, na ktorej hraniciach stoja ruské jednotky. Prezident Vladimir Putin včera večer oznámil, že jeho krajina uznáva nezávislosť „ľudových republík“ na Donbase. V praxi to znamená rozdelenie Ukrajiny a okupáciu časti jej územia. Samozrejme, Rusko to vysvetľuje bojom za dobro Rusov, ktorí v tomto regióne žijú.

Ako na to všetko reagovali kryptomeny? Bitcoin stojí v čase písania tohto článku 37 135 dolárov, čo je o 14 % menej ako pred 7 dňami. Je to tiež o 6 % menej ako včera.

Ethereum stratil 16,5 % týždenne a 7,8 % cez noc. 1 ETH klesol na 2 500 $. V súčasnosti stojí 2 545 dolárov.

Zvrhne potenciálna vojna trh s kryptomenami?

Potlačí však potenciálna vojna na Ukrajine trh s digitálnymi aktívami? Nieje to isté, aj keď môžeme počítať s výraznou korekciou kryptomien. Určite to bude spôsobené únikom kapitálu z rizikových aktív. Bitcoin je určite stále jedným z posledných. Možno to prispeje k vykresleniu dvojitého dna na grafe BTC / USD.

Ale čo bude ďalej? Keď sa trh ochladí, kryptomeny pravdepodobne začnú opäť stúpať. Nezabúdajme, že vojna v celosvetovom meradle by mohla predstavovať hrozbu pre trh. To sa teraz pravdepodobne nestane (aspoň v prípade Ukrajiny). Prípad sa zrejme skončí regionálnym konfliktom.

Americko-čínska vojna

Prípad súvisiaci s kurzom BTC môže vyzerať inak v prípade vojenského konfliktu medzi USA a Čínou. Či sa tak stane, nevieme, ale súčasné geopolitické napätie by k tomu mohlo viesť. Potom sa môže pozícia bitcoinu a iných kryptomien zhoršiť. V stávke bude vypuknutie tretej svetovej vojny.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár