Bitcoin Kimchi Premium dosahuje rekordnú hodnotu. Signalizuje to blížiacu sa korekciu?

Bitcoin Kimchi Premium je hovorový názov pre rozdiel medzi cenou BTC v Južnej Kórei a na zahraničných burzách. Včera dosiahol Bitcoin Kimchi Premium rekordnú hodnotu, ktorá nebola zaznamenaná už 27 mesiacov. Cena BTC v Kórei sa vyšplhala na 72 000 USD. Takáto situácia v predchádzajúcom cykle znamenala blížiacu sa korekciu. Bude to tak aj tentoraz?

od Martin Tkáč

Kimchi premium bitcoin dosiahol 10,32 %!

Kimči nie je len tradičné kórejské jedlo, ale aj názov trhového ukazovateľa kryptomien. Kimchi Premium bitcoinu ukazuje rozdiel v ocenení bitcoinu na miestnych a svetových burzách kryptomien. Je to relevantné, pretože Južná Kórea je jedným z najväčších hráčov na trhu s digitálnymi aktívami. Bitcoin Kimchi Premium ukazuje rastúci dopyt a záujem o bitcoin medzi miestnymi investormi na juhokórejskom trhu kryptomien. V stredu cena BTC na miestnej burze Upbit prekročila 97 miliónov wonov, čo je 72 926 USD.

Ceny kryptomien na juhokórejských burzách sa zvyčajne líšia od cien na zahraničných platformách. Je to spôsobené prísnou politikou kontroly kapitálu kórejských regulačných orgánov. Zahraniční investori vrátane inštitucionálnych subjektov majú zakázané pôsobiť na kórejských burzách. Miestni obchodníci zasa môžu byť sankcionovaní za účasť na arbitrážnom obchodovaní. Obmedzená ponuka kryptomien v Južnej Kórei vedie v dôsledku vysokého dopytu k veľkým cenovým rozdielom.

Je bitcoin kimchi predzvesťou blížiacej sa korekcie?

Bitcoin Kimchi Premium sa považuje za indikátor FOMO, teda strachu z premeškania príležitostí. Tento jav sa prejavil aj v roku 2021. Je preto veľmi pravdepodobné, že korekcia príde ešte pred halvingom, do ktorého zostáva 42 dní. Stojí za zmienku, že tento nárast Bitcoin Kimchi Premium je navyše spôsobený tým, že juhokórejská vláda prehodnocuje žiadosti o BTC ETF.

Minulý mesiac šéf kórejského Úradu pre finančný dohľad (FSS) Lee Bok-Hyun oznámil návštevu SEC, aby s Garym Genslerom prediskutoval rôzne otázky týkajúce sa trhu s digitálnymi aktívami. Diskusia o zavedení BTC ETF je v centre volebnej kampane, čo ďalej rozohrieva nálady investorov v Južnej Kórei.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár