Bitcoin je „zelenší“ ako petrodollar

od Martin Tkáč

V konktexte vplyvu bitcoinu na životné prostredie analytici tvrdia, že bitcoin je zelenší ako petrodollar.

Bitcoin je ohľaduplnejší k životnému prostrediu ako petrodolár, podľa Alexa Gladsteina, vedúceho stratégie pre nadáciu pre ľudské práva, a Jamesa McGinnissa, generálneho riaditeľa a spoluzakladateľa spoločnosti David Energy.

Tieto informácie dnes komunikovali v podcaste S Laurou Shin.

Diskusia sa uskutočnila na pozadí šokujúceho obratu generálneho riaditeľa spoločnosti Tesla Elona Muska v otázke bitcoinu. Tri mesiace po dohľade nad investíciou spoločnosti Tesla vo výške 1,5 miliardy dolárov do bitcoinu Musk oznámil, že spoločnosť už nebude akceptovať BTC ako formu platby kvôli obavám z jej dopadu na životné prostredie.

„Máme obavy z rýchleho nárastu využívania fosílnych palív na ťažbu bitcoinov a transakcií, najmä z uhlia, ktoré má najhoršie emisie zo všetkých palív,“

uviedol Musk a dodal, že pokrok v kryptomene nemôže ísť na úkor životného prostredia.

Gladstein a McGinniss sú najnovšími obhajcami kryptomien, ktorí sa pridali na obranu poprednej kryptomeny.

Tentoraz obaja porovnávajú vedúcu kryptomenu s petrodolárom.

Čo je petrodollar?

Vo všeobecnosti je to dolár získaný predajom niektorej zeme predajom ropy.

Obaja analytici tvrdili, že petrodollar je v zásade krytý americkou armádou, ktorá podľa odhadov spotrebuje podobne ako bitcoiny viac energie ako mnoho krajín sveta.
V skutočnosti sa v roku 2017 odhadovalo, že americká armáda spotrebovala až milión barelov ropy denne, čo by zase urobilo z amerického ministerstva obrany 55. najväčším producentom oxidu uhličitého na svete, ak by išlo o samostatnú krajinu.

Podľa Gladsteina a McGinnissa by teda mali environmentalisti kritizovať Muska a Teslu za to, že akceptovali americký dolár a nie za to, že do BTC investovali 1,5 miliardy dolárov.

„Myslím si, že je úbohé, že ľudia útočia na Elona za to, že akceptuje bitcoin na platbu, keď by mali byť oveľa kritickejší voči tomu, že prijíma dolár,“

uviedol Gladstein.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár