Bitcoin je oficiálnym platidlom v Salvádore

od Martin Tkáč

Salvádor oficiálne prijal zákon, ktorý z bitcoinov robí v krajine zákonné platidlo. Zákon bol prijatý väčšinou 62 hlasov z 84. Bude sa vzťahovať na všetky spoločnosti, obchodníkov a právnické osoby, ktoré pôsobia v Salvádore.

Bitcoinová mena v Salvádore

Dnes ráno dostávame oficiálne potvrdenie o zavedení právnej zmeny, ktorá umožní občanom tejto stredoamerickej krajiny legálne využívať najväčšiu kryptomenu ako zákonné platidlo.

Informácie sa objavili na titulných stránkach dnešných celoštátnych novín. Parlamentné zhromaždenie schválilo žiadosť prezidenta Nayiba Bukeleho o legalizáciu bitcoinu. Ako informoval samotný prezident, návrh prešiel väčšinou 62 z 84 hlasov:

 

Salvádor propaguje bitcoiny

Prezident Bukele naživo vysvetľuje účastníkom podcastu Nica Cartera na Twitteri cestu a dôsledky legalizácie BTC. Zapojilo sa viac ako 20 000 účastníkov, ktorí diskutovali o tejto historickej udalosti.

Prezident uviedol, že prijatie bitcoinu má byť povinné pre všetky spoločnosti pôsobiace v Salvádore: „Musia to akceptovať zo zákona.“ Ďalej dodal, že „ak idete do Mexika, musíte si vziať svoje peso“ a v kontexte vašej krajiny:

V prípade Salvadoru budú bitcoiny zákonným platidlom, rovnako ako americký dolár.

Oznámil, že vo štvrtok sa stretne s Medzinárodným menovým fondom. Vláda tiež vydá oficiálnu bitcoinovú peňaženku, jej vlastníctvo však nebude povinné. Vláda má v úmysle ponechať si 150 miliónov dolárov v ekvivalente BTC v národnom trustovom fonde vo svojej rozvojovej banke. Týmto spôsobom prevezme niektoré z rizík podnikateľov.

Trvalý pobyt bude k dispozícii tým, ktorí investujú 3 BTC v Salvádore. Na otázku, či by si krajina dala bitcoin do svojej rezervy odpovedal, že zatiaľ také plány nemá:

Neviem, pretože sa vyvíja veľmi rýchlo. Nevylučujeme, že v blízkej budúcnosti budeme mať bitcoin v našich rezervách.

Prezident uviedol, že o ťažbe BTC neuvažoval, ale súcitil s myšlienkou ťažiť bitcoiny pomocou obnoviteľnej energie.

Zákon o bitcoinoch bol zákonom prijatým dnes po tom, čo Bukele na twitteri uviedol, že „práve som odovzdal zákon o bitcoinoch kongresu“ a poslal kópie zákona v španielčine a angličtine.

zdroj: twitter.com, pixabay.com, beincrypto.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár