Bitcoin je najväčšia inovácia od vzniku internetu

od Martin Tkáč

Bitcoin je najúčinnejšia inovácia od vzniku internetu, ale medzi finančnými profesionálmi nie je dostatočne pochopená, hovorí Ric Edelman, zakladateľ spoločnosti Edelman Financial Engines.

Ric Edelman vystúpil so svojím názorom, že mnoho finančných profesionálov nerozumie bitcoinom a ďalším kryptomenám. A to napriek tomu, že to sú ľudia vzdelaní, dlhodobo obchodujú a majú viac skúseností v oblasti financií.

Kryptomeny sú odlišné

Na príklade Bitcoin, ktorý inšpiroval tisíce ďalších kryptomien, Edelman hovorí, že kryptomeny sú odlišnou triedou aktív, ktorá nemá nič spoločné s akciami, dlhopismi, ropou a ďalšími tradičnými aktívami, „ktoré poznáme“. V rozhovore pre Yahoo Finance Edeman vyzdvihol práve kryptomeny, ktoré poskytujú „obrovskú investičnú príležitosť.“

„Technológie blockchain a jej deriváty digitálnych aktív NFT, CBDC sú najúčinejšími komerčnými inováciami od samotného vzniku internetu. Je to obrovské a bude to mať veľký vplyv na globálny obchod“

Podľa Edelman si to bohužiaľ väčšina finančných odborníkov zatiaľ neuvedomuje, ale očakáva, že v budúcnosti sa to rýchlo zmení.

Nedávno zverejnené výsledky prieskumu spoločnosti Opinium priniesli zistenie, že 90 percent z 200 opýtaných nezávislých finančných poradcov vo Veľkej Británii je ohľadom kryptomeny zatiaľ dosť negatívnych. Napriek tomu tretina z nich priznala, že tento rok od svojich klientov dostala otázky týkajúce sa kryptomien.

Alexa Nightingale, šéfka výskumu, to pomerne vtipne okomentovala slovami, že vzhľadom na ich súčasnému prístupu ku kryptomenám by bolo zaujímavé sledovať, ako sa finanční poradcovia vysporiadajú s faktom, že „investície do kryptomien sa stávajú stále bežnejšími“.

Krypto je ideálny pre diverzifikáciu investičného portfólia

Edelman hovorí, že Bitcoin a ďalšie kryptomeny sú naopak „ideálnym“ začlenením do diverzifikovaného investičného portfólia, aby sa znížilo investičné riziko, pretože sa so svojou podstatou úplne líši od ostatných tried aktív bežne obsiahnutých v investičných portfóliách. Zastáva myšlienku 1% alokácie na bitcoinové investície pre tých, ktorí chcú zahrnúť digitálne meny do svojich diverzifikovaných investičných portfólií.

„Alokácia 1 alebo 2 percent môže podstatne zlepšiť návratnosť ivestície, ale ak sa niečo pokazí je to len jedno percento a vám neublíži“

Pridelenie 1% prostriedkov do kryptomien vystavuje investorov cenovým výhodám v dôsledku volatility, ale tiež stále znižuje expozíciu stratám v dôsledku rovnakej volatility. Investori sa tak môžu „v pokoji“ učiť za pochodu, aj keď to neplatí pre všetky kryptomeny. Jeho rada znie, že majú začať s Bitcoinom a ethereom.

Edelman ďalej dodal, že sa snaží pomáhať kolegom pochopiť túto úplne novú triedu aktív, aby zvážili jej potenciál ako diverzifikátor portfólia. Keďže diverzifikácie portfólia a rebalancovania sú populárne stratégie medzi nezávislými finančnými poradcami, Bitcoin by mal byť pre portfólia jasnou voľbou.

„Ak máte radi rebalancovanie portfólia v priebehu času, máte radi volatilné investície, pretože volatilita vytvára príležitosť pre rebalancovanie. Kupujete nízke a predávate vysoké a to je skvelá kombinácia pre vytváranie bohatstva. Poradcovia sa teda musia zbaviť svojej predpojatosti, musia byť ochotní sa na to pozerať s otvorenými očami a naozajstnou zvedavosťou. A čím viac sa o tomto dozviete, tým lepšie pochopíte prípady komerčného použitia. “

Často sa stáva, že práve strach z neznámeho, nepochopenia, lipnutie na „starých, osvedčených“ veciach je najväčší brzdou pokroku. Nikto nehovorí bezhlavo skočiť do kryptoměnového trhu a ísť all-in, ale 1 – 2 percentá sú určite zaujímavým variantom, ktorý v prípade úspechu môže priniesť zaujímavé zhodnotenie a naopak prípadný neúspech nemusí byť fatálny a likvidačný. A ako hovorí môj obľúbenec Bill Miller:

„Získať môžete až 1000-násobok – stratiť iba 100 percent svojej investície“

zdroj: pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár