Bitcoin je lepší ako zlato

od Martin Tkáč

Damien Courvalin, výkonný riaditeľ energetického výskumu v Goldman Sachs, hovorí, že bitcoin je ako uchovávateľ hodnoty lepší ako zlato.

Aspoň to tvrdí riaditeľ americkej investičnej banky pre Bloomberg:

Hodnota kryptomeny je jej sieť, rovnako ako hodnota ropy je skutočnosť, že sa spotrebuje. Zlato, podobne ako diamanty a umenie, toto nemá. Ide jednoducho o čisto defenzívne aktívum, ktoré môže počas značného časového obdobia fungovať lepšie.

Vedúci energetického výskumu v Goldman ďalej v rozhovore pri diskusii o stave trhu s kovmi dodal:

Historicky sme tvrdili, že kryptomeny a zlato sa nemusia navzájom kanibalizovať.

Diskusia bola konkrétne o tom, ako investori používajú nezlaté aktíva, ako sú kryptomeny a bitcoiny, na zabezpečenie proti inflácii.

Riaditeľ dodal, že Čína zaznamenala veľký nárast nákupov zlata po vládnom zákaze kryptomien.

Bitcoin ako uchovávateľ hodnoty

Vyjadrenia manažéra Goldman Sachs, banky, ktorá sa v poslednom čase so značným záujmom zaoberá kryptomenami, sa týkajú problému, ktorý je už dlho predmetom diskusií:

či Bitcoin môže skutočne nahradiť zlato ako uchovávateľa hodnoty.

V čase, keď inflácia alarmujúco rastie po celom svete, najmä v USA, nevyhnutne stúpa aj záujem o zlato a Bitcoin.

Ceny zlata aj bitcoinov sú blízko svojich maxím.

V októbri tohto roku americká investičná banka JP Morgan uviedla, že inštitucionálni investori sa tiež začínajú zaujímať o bitcoiny ako o lepšiu ochranu proti inflácii.

Podľa jeho správy Markets Insider za posledný októbrový týždeň trend veľkých peňažných tokov vychádzajúcich zo zlata a smerujúcich do Bitcoinu v posledných týždňoch výrazne ožil.

Od začiatku roka sa z ETF vylialo viac ako 10 miliárd dolárov do nákupov zlata alebo nástrojov súvisiacich so zlatom. Na druhej strane do BTC fondov natieklo viac ako 20 miliárd USD.

Podľa CoinShares zaznamenali v prvý novembrový týždeň investičné produkty založené na digitálnych aktívach prílev 174 miliónov USD. Ide o dvanásty týždeň prílevu financií za sebou. Od začiatku roka by prílevy do digitálnych aktív predstavovali 8,9 miliardy dolárov. Za celý rok 2020 to bolo len 6,7 miliardy.

Aj slávny finančný miliardár Ray Dalio pred pár dňami uviedol, že BTC je zásobárňou hodnoty na úrovni zlata.

Mám veľmi malé množstvo bitcoinov. Nie som veľký vlastník. Existujú určité aktíva, ktoré chcete vlastniť, aby ste diverzifikovali svoju peňaženku a Bitcoin je niečo ako digitálne zlato.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár