Bitcoin graffiti alebo projekt The Street Cy₿er z Barcelony

Deväť mesiacov po spustení projektu „The Street Cy₿er“ začínajú akcie naberať na obrátkach. Medzi účastníkmi je už viac ako 100 umelcov, ktorí sú nadšencami bitcoinu. Účinky projektu možno vidieť v uliciach Barcelony, kde si graffiti s tematikou bitcoinu a kryptomien začínajú raziť cestu mestskou krajinou jedného z najznámejších španielskych miest.

od Martin Tkáč

Stanú sa graffiti s bitcoinom také populárne, že projekt The Street Cyber bude rovnako viditeľný aj v iných európskych mestách?

Barcelonskí umelci sa delia o svoju vášeň pre kryptomeny

Skateparky, autobusové zastávky, staveniská alebo obytné bloky sú len niektoré z miest v Barcelone, kde sa možno stretnúť s graffiti Bitcoin. Pouličné umenie založené na kryptomene Satoshiho Nakamota je súčasťou projektu The Street Cyber, ktorý sa začal v januári 2023. Hoci projekt združuje umelcov z celej Európy, práve v Španielsku je aktivita bitcoinových pouličných umelcov najviditeľnejšia.

Prevažná väčšina diel sa zdieľa na sociálnych sieťach, takže projekt začína mať v kryptomenovej komunite veľký ohlas. Cieľom graffiti je upozorniť verejnosť na dôležitú úlohu, ktorú bitcoin zohráva v dnešnom finančnom svete. Len v Barcelone sa už objavilo viac ako 70 graffiti s tematikou bitcoinu a každý deň pribúdajú ďalšie.

Bitcoin

Bitcoinové graffiti ako boj proti systému

Umelci projektu The Street Cyber zdôrazňujú, že bitcoin je pokojný spôsob protestu proti systému a politike moderného sveta. Bitcoin podľa nich navyše predstavuje spôsob, ako uniknúť z tradičného finančného systému. Toto rebelantské posolstvo je dokonale zrejmé z obrázkov. Heslá ako „Urobme vojnu nerentabilnou“ alebo „Tlačte knihy, nie peniaze“ jasne ukazujú, že projekt nie je len happeningom na výzdobu mesta.

Street Cyber má druhé dno, ktoré je vlastne jadrom celej iniciatívy. Provokatívne a myšlienkovo podnetné graffiti s bitcoinmi má za cieľ zvýšiť povedomie verejnosti o kryptomenách. Stojí za zmienku, že myšlienka bitcoinových grafitov začína dobývať aj ďalšie časti sveta, takže sa o bitcoine a kryptomenách dozvedá čoraz viac ľudí.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár