Bitcoin futures ETF vs priamy nákup – čo je lepšie?

od Martin Tkáč

Bitcoin je jedným z najvýkonnejších aktív vôbec. Jeho trhová kapitalizácia už presiahla 2 bilióny dolárov. Či už ide o priame obchodovanie alebo futures bitcoinové ETF, obchodníci musia napriek tomu vždy počítať s rizikom.

Spojené štáty americké sú v súčasnosti domovom dvoch fondov obchodovaných na burze (ETF) založených na bitcoinoch. Jeden vytvoril Proshares a druhý Valkyrie. VanEck tiež získal súhlas na spustenie svojho Bitcoin Futures ETF v polovici októbra.

Schválenie Bitcoin futures zo strany SEC zvýšilo príležitosti investorov na vystavenie sa aktívam v kryptomenách. Najmä na BTC. Čoskoro sa očakáva aj viac ETF, ktoré pohltia evidentne vysoký dopyt po tomto type produktov.

Pozrieme sa teda na rozdiely medzi priamym obchodovaním BTC a nákupom ETF. V dnešnom článku si predstavíme výhody a nevýhody jednotlivých investičných možností, vrátane rizík a vyhliadok ziskovosti pre investorov.

Obchodovanie s BTC a ETF na futures

Hlavným rozdielom je, že Bitcoin Futures ETF sleduje Bitcoin futures, nie aktuálnu cenu samotného aktíva. Bitcoin ETF zase odráža skutočnú cenu BTC na spotovom trhu.

Dvojičky Winklevossovci, majitelia kryptomenovej burzy Gemini, boli prví, ktorí v roku 2013 požiadali o Bitcoin ETF. Mnoho ďalších investorov sa v priebehu rokov tiež snažilo, ale Komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) zostala neoblomná.

Prvý Bitcoin futures ETF, ProShare Bitcoin Strategy ETF , prekonal 200 miliónov dolárov za 24 hodín. Za pár dní po debute 19. októbra sa mu tiež podarilo dosiahnuť viac ako 1 miliardu dolárov v spravovaných aktívach. Tento fond sleduje Bitcoin futures na Chicago Mercantile Exchange (CME).

So začiatkom tohto ETF cena bitcoinu prudko vzrástla a dosiahla svoje historické maximum 66 900 dolárov. Druhé ETF spravované Valkyrie bolo spustené 22. októbra na burze Nasqad.

Bitcoin Futures ETF

Bitcoin futures ETF poskytujú vystavenie Bitcoinu investorom, ktorí by sa mu inak vyhýbali kvôli regulačnej neistote alebo technologickým ťažkostiam. Zelené svetlo SEC je zárukou, že trh je regulovaný a že na ňom môžete legálne investovať. Nákup akcií je tiež ľuďom bližší ako vlastníctvo digitálnych peňaženiek alebo boj s volatilitou kryptotrhu.

ETF sa tiež vyrovnávajú v hotovosti a umožňujú investorom obchodovať s bitcoinmi pod rovnakým zastrešením s inými aktívami. To uľahčuje prípravu napríklad daňových správ. Preto ETF ušetria obchodníkom bolesť hlavy spojenú s poznaním a správou vlastných kryptografických aktív.

ETF na futures kontraktoch však zvyčajne zahŕňajú komplexné riešenia. Vedúci analytik trhu v AvaTrade Naeem Aslam odporúča priemernému obchodníkovi, aby sa od nich držal ďalej. Termínovaný trh sa obchoduje na páku, nie so skutočným produktom. To znamená, že investori špekulujú s pohybom cien derivátov. To spôsobuje, že cena futures na bitcoine sa líši od skutočnej spotovej ceny.

Výhodou je, že fond môže obchodovať s prémiou na býčom trhu a medvedím diskontom. To je dobrá správa pre investorov, ktorí chcú investovať v krátkodobom horizonte.

Investorov čakajú pasce

Okrem toho sa drobní investori môžu ocitnúť v pasci dodatočných nákladov na investovanie do ETF. Ide napríklad o contango pascu, ktorá spôsobuje, že ceny futures sú vyššie ako spotové ceny.

Ďalším veľkým problémom s ETF vo všeobecnosti je limit, ktorý obmedzuje počet zmlúv, ktoré fond ponúka za mesiac. Podľa správ agentúry Bloomberg dosiahol limit 2 000 futures na BITO ETF Proshare v CME do 21. októbra 1 900. Okrem toho môže ETF držať iba 5 000 futures na nasledujúce mesiace.

Napokon, na rozdiel od trhu s kryptomenami, na ktorom sa obchoduje 24 hodín denne, 7 dní v týždni, ETF sú starou školou a obchodujú sa len vtedy, keď je trh otvorený, rovnako ako akékoľvek kótované akcie.

Na jednej strane bolo spustenie Bitcoin ETF na futures vnímané ako víťazstvo pre trh s kryptomenami a krok vpred. Používatelia kryptomien a ďalší investori, ktorí majú záujem o priame obchodovanie, zároveň vyjadrili ostrý odpor voči ETF futures.

Barry Silbert, bývalý generálny riaditeľ najväčšej spoločnosti na správu digitálnych aktív na svete Grayscale, kritizoval ProShares a Valkyrie. Tvrdil, že tieto spoločnosti boli spokojné s „druhou najlepšou možnosťou od SEC“.

Priame obchodovanie s BTC

Naučiť sa orientovať na trhu s kryptomenami je ťažké, najmä pre nových používateľov. Väčšina konceptov v obchodovaní s kryptomenami a ďalšie rozvíjajúce sa trhy, ako je DeFi, je požičaný z tradičného trhu. Používatelia však musia poznať technológiu blockchain a vedieť, ako používať rôzne nástroje a zdroje na obchodovanie alebo účasť v týchto ekosystémoch.

Vedieť, ako inteligentne spravovať svoje osobné financie (vrátane chýb), sa stáva kľúčovým. A keď si to užívatelia osvoja, majú tendenciu držať sa metód, ktoré úplne nesúvisia s tradičnými trhovými operáciami.

V dôsledku toho je jednoduchšie nakupovať, predávať, spravovať a hľadať nové investičné príležitosti. Zároveň plní cieľ bitcoinu a decentralizovanej technológie obnoviť moc ľudí nad ich financiami.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár