Bitcoin dosiahne do konca novembra 98 000 dolárov, aj keď ceny klesajú

od Martin Tkáč

Kryptomenový analytik PlanB tvrdí, že cena bitcoinu (BTC) dosiahne do konca novembra 98 000 dolárov, aj keď trhy klesajú.

V novembri som ešte neskončil,“ uviedol PlanB na Twitteri 17. novembra po tom, čo bol kritizovaný za svoju metódu predpovedania cien BTC. Podľa kritikov už ustúpil od svojich predchádzajúcich prognóz.

PlanB, holandský investor, vyvinul cenový predpovedný model typu stock-to-flow (S2F). Model je založený na pomere súčasnej ponuky (stock) aktíva alebo tovaru k jeho ročnej produkcii (flow).

Dá sa použiť na akékoľvek aktívum s obmedzenou ponukou a PlanB ho použil pre bitcoiny v roku 2019. Ide o to, že keďže zásoba Bitcoinu klesá s každým „halvingom“ každé štyri roky, táto udalosť vytvára cykly rastu a poklesu.

PlanB používa tieto cykly na predpovedanie cien.

Predpovede PlanB na druhú polovicu tohto roka sú zatiaľ úspešné. Správne predpovedal cenu Bitcoinu na 47 000 USD v auguste a 43 000 USD v septembri. Jeho model mierne minul októbrový cieľ 63 000 dolárov. PlanB, ktorý má 25 rokov skúseností na finančných trhoch, však zistil, že 3 percentá „odchýlky od chyby boli dostatočne blízko“.

„Bitcoin tento mesiac pravdepodobne nedosiahne 98 tisíc“

Teraz sa vynárajú otázky o prognóze 98 000 dolárov na november. Objavujú sa najmä v kontexte poklesu ceny BTC v posledných dňoch. Najväčšia kryptomena klesla o viac ako 23 % zo svojho historického maxima 69 000 $ 10. novembra na približne 56 000 $ v čase písania tohto článku.

Bitcoin bude musieť odteraz do konca tohto mesiaca rásť o viac ako 70 %, aby splnil cieľ od PlanB. To je niečo, čo kritici tvrdia, že je nepravdepodobné. Holandský analytik údajne znížil svoje cenové prognózy, keď bolo jasné, že S2F nedosiahne svoj cieľ.

PlanB však vo svojom tweete vysvetľuje, že používa tri rôzne modely a že novembrový cieľ 98 000 dolárov nebol založený na modeli stock-to-flow. Namiesto toho je založený na tom, čo nazýva „floor model“, ktorý je založený na údajoch o cene a reťazci.

Ak napríklad zlyhá novembrový floor model, neznamená to, že stock-to-flow je nesprávny,“ trval na svojom.

PlanB vysvetlil, že S2F pre aktuálny bitcoinový cyklus predpovedá priemernú cenu 100 000 dolárov. Z tohto dôvodu však môže byť ťažké presne vedieť, za akú cenu sa model stane neplatným.

„S2F zlyhá, ak priemerná cena BTC v tomto halvingovom cykle nie je ~ 100 000 USD. Takže je ťažké dať ‚úroveň’…’povedal. Model tiež predpovedá Bitcoin na 135 000 $ do konca roka.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár