Bitcoin City: „absurdný politický čin bludného diktátora“.

od Martin Tkáč

Steve Hanke kritizoval plány El Salvadoru na vybudovanie bitcoinového mesta a označil túto iniciatívu za „absurdný politický čin bludného diktátora“.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Salvádorský prezident Nayib Bukele 20. novembra oznámil, že plánuje postaviť mesto, ktoré bude poháňať výhradne Bitcoin.  Mesto bude postavené na úpätí sopky Conchagua v juhovýchodnej časti krajiny.

Salvádor, chudobná krajina v Strednej Amerike, sa nedávno stal prvým národným štátom, ktorý používa Bitcoin (BTC) ako svoju oficiálnu národnú menu spolu s americkým dolárom. Zatiaľ čo globálna bitcoinová komunita je týmto vývojom nadšená, projekt nezaznamenal veľký úspech.

Hanke, profesor ekonómie na Univerzite Johnsa Hopkinsa, spochybnil múdrosť financovania výstavby mesta kryptomien. Pretože je to krajina s extrémnou chudobou a nedostatočným sociálnym vybavením, uvádza sa na Twitteri zverejnenom 26. novembra.
Populárny skeptik Bitcoinu zhrnul prezidenta Salvadoru:

Diktátor Bukele oznámil plány na vybudovanie Bitcoin City … Toto je absurdný politický trik bludného diktátora. Prečo sa nezameriava na to, čo Salvádorčania skutočne potrebujú, ako napríklad prístup k zdravotnej starostlivosti?

Financie ako v kasíne

V rámci plánu financovania Bitcoin City má El Salvador vydať dlhopisy kryté kryptomenou v hodnote 1 miliardy dolárov. Polovica vyzbieraných peňazí sa použije na nákup BTC a zvyšok pôjde do energetickej a ťažobnej infraštruktúry nových Bitcoinov.

Hanke tento plán ostro kritizoval. Povedal:

Tento typ financovani určite postaví Bukeleho do veľmi horúcej vody s Medzinárodným menovým fondom a Svetovou bankou.

MMF už predtým vyjadril znepokojenie nad používaním bitcoinu v Salvádore ako zákonného platidla. Finančná inštitúcia varovala, že plány krajiny na nákup ďalších digitálnych aktív si vyžadujú „veľmi starostlivé preskúmanie“ dôsledkov pre finančnú stabilitu.

Nedávno však cena bitcoinu klesla na niekoľkotýždňové minimá okolo 55 000 dolárov. Prezident Bukele 26. novembra prezradil, že krajina pridala ďalších 100 bitcoinov do svojej rastúcej peňaženky.

El Salvador „kúpil pokles,“ hovorí, s odkazom na prax finančného investovania nákupu aktív po poklese ceny, pričom verí, že ide o výhodný obchod.

V skoršom tweete Hanke kričal o klesajúcich salvádorských dlhopisoch denominovaných v dolároch, čo naznačuje, že Bukele ich zamýšľa „nahradiť“ bitcoinovými dlhopismi.

Hodnotenie:

Bitcoinový dlhopis by ponúkal nižšiu ziskovosť napriek väčšiemu riziku. Zdá sa, že Bukele sa snaží prísť s novou finančnou aritmetikou.

Majk Spirit NFT

Bitcoin City: Banánová republika

Zatiaľ čo ekonóm bežne zatieňuje Bitcoin a celý trh s kryptomenami, nie je jediný, kto sa posmieva Bukeleho plánom Bitcoin City.

Analytik zlata Dan Popescu povedal, že Salvádor dokonale zapadá do definície „banánová republika riadená autoritárskym režimom“. Popescu sa postavil proti prítomnosti zahraničných kryptomenových spoločností v latinskoamerickej krajine.

Obvinil ich za  „ekonomické vykorisťovanie“, pretože spolupracuje so zahraničnými bitcoinovými entitytami „spolu s miestnymi skorumpovanými vládnymi úradníkmi“.

El Salvador spolupracuje s kanadskou spoločnosťou Blockstream, ktorá sa zaoberá kryptomenou a blockchainovou technológiou, na zbierke bitcoinových dlhopisov v hodnote 1 miliardy dolárov.

Podľa Bukeleho Bitcoin City prevezme značku pôvodnej kryptomeny a bude poháňané geotermálnou energiou zo sopky Conchagua. Okrem dane z pridanej hodnoty vo výške 10% nebudú obyvatelia tohto mesta platiť žiadne ďalšie dane.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár