Bitcoin bol pred ruským rubľom z hľadiska kapitalizácie

Bitcoin bol pred ruským rubľom z hľadiska kapitalizácie

Ruský rubeľ výrazne oslabil voči doláru aj bitcoinu. Poklesy sú pravdepodobne spôsobené sankciami uvalenými západnými krajinami a odrezaním veľkých ruských bánk od platobnej siete SWIFT. V súčasnosti občania hromadne vyberajú hotovosť z bankomatov a Bank of Russia vyzýva na mier.

0 komentárov

S ruskou inváziou na Ukrajinu sa bitcoin dostal do prvej ligy svetového finančného systému. Všetko nasvedčuje tomu, že geopolitické udalosti hovoria v jeho prospech. Najväčšia kryptomena na trhu sa v globálnom rebríčku mien s najväčšou kapitalizáciou umiestnila nad ruským rubľom. Ruský rubeľ bol zosadený na najnižšiu úroveň za posledných 30 rokov.

Súčasné zvýšenie ceny bitcoinu o takmer 15 % za posledných 24 hodín spôsobilo aj prekročenie kapitalizácie mexického pesa a thajského bahtu.

BTC pomaly stúpa po finančnom rebríčku

Vďaka tomuto rastu sa bitcoin dostal do top 15 najhodnotnejších mien. Podarilo sa mu predbehnúť aj krajiny ako Saudská Arábia, Izrael či Švédsko.

Ďalším súperom, ktorého porazíme, je švajčiarsky frank s kapitalizáciou okolo 29 021 260 BTC. Vzhľadom na to, že v čase písania tohto článku je v obehu približne 18 971 018 tokenov, bitcoin by musel narásť na hodnote o 52 %, aby oslávil dosiahnutie novej úrovne na globálnom rebríčku.

Ak bitcoin porovnáme s trhovou kapitalizáciou najväčších svetových spoločností a komodít, pôvodná kryptomena už prekonala trhovú kapitalizáciu väčšiny z nich. BTC je v súčasnosti deviate najcennejšie aktívum na svete, prekonalo Meta, Berkshire Hathaway, Visa, Mastercard, JP Morgan Chase a najväčší svetový ETF: SPDR S&P 500 ETF Trust.

Výrobca elektromobilov Tesla, ktorý mimochodom investoval 1,5 miliardy dolárov do BTC, sa radí nad bitcoiny. Ďalej nasleduje striebro s trhovou kapitalizáciou nad 1,3 bilióna dolárov. Pre zvedavých, celý trh s kryptomenami je momentálne na 5. mieste v tomto rebríčku. Nesporným kráľom je stále zlato, ktorého kapitalizácia je približne 12,1 bilióna dolárov.

Ako bolo oznámené včera, po otvorení trhov, dolár vzrástol na viac ako 108 rubľov. Len týždeň predtým sa jeho hodnota pohybovala okolo 83 rubľov.

zdroj: decrypt.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár