Bitcoin a zlato tvárou v tvár devalvácii fiat mien

Keďže inflácia naďalej pustoší ekonomiky po celom svete, fiat meny začínajú pociťovať dôsledky devalvácie. Aktíva ako bitcoin a zlato môžu byť podľa analytikov riešením.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Podľa Bloomberg Intelligence výhľad na zvyšok dekády uprednostňuje aktíva ako bitcoin a zlato. Stratégovia ich porovnali so zvyškom komoditného trhu, keďže koniec agresívneho sprísňovania zo strany Federálneho rezervného systému je v nedohľadne.

„Nižšie ceny komodít a rizikové aktíva môžu byť jediným východiskom s deflačnými dôsledkami. To by malo zvýšiť cenu zlata a  bitcoinu, “

– komentoval hlavný komoditný stratég Bloomberg Intelligence Mike McGlone.

Kríza životných nákladov znamená, že každý okrem veľmi bohatých má menej peňazí na investície, ako sú kryptomeny a zlato. Keď sa však svet konečne dostane z tejto recesie, môžu to byť tie najlepšie investície.

Predbiehanie zlata

McGlone dodal, že keď sa sprísňujúca politika Fedu blíži ku koncu, „riziko verzus odmena sa môže nakloniť smerom k obnoveniu trvalo stúpajúcej trajektórie bitcoinu. Najmä pre väčšinu tovaru.“

Navrhol, že vznikajúci sektor technológií a aktív je hlavným uchádzačom o prekonanie zlata v dlhodobom horizonte po ústupe do zóny pevnej podpory.

„Pomer bitcoinov k zlatu okolo 10x bol prvýkrát dosiahnutý v roku 2017. V rýchlo digitalizovanom svete je najväčšia kryptomena hlavným konkurentom tradičného zlata“

Volatilnejší BTC stratil od začiatku roka 57 %, ale zlato za rovnaké obdobie tiež kleslo o 11 %. Dlhodobý dvojročná obraz však ukazuje, že BTC vzrástol o 87 %, zatiaľ čo zlato stratilo takmer 13 %.

Okrem toho môžu byť komodity vážené „základmi ponuky a dopytu a následkami agresívneho sprísňovania centrálnej banky,“

– poznamenal McGlone.

Bitcoin vs Zlato

Bitcoinové a menové vojny

Ďalším faktorom, ktorý treba zvážiť, je súčasný menový konflikt. Fiat meny totiž strácajú svoju hodnotu. Dňa 27. septembra sa obchodník s kryptomenami CNBC Ran Neuner vyjadril, že investori budú pravdepodobne hľadať cestu von z miestnych mien. Dodal, že by tak zostal jeden víťaz – BTC.

Populárny trhový analytik Murad pridal svoj názor k tejto zaujatosti a uviedol:

„Povedali vám, že bitcoiny nemôžu byť peniaze, pretože sú príliš volatilné. Medzitým starnúca britská libra a japonský jen klesli len tento rok o -22 % a -20 %.

Trhy s kryptomenami zostávajú v rozsahu, v akom boli od polovice júna, a čím dlhšie to bude pokračovať, tým silnejšia bude zóna podpory. Celková trhová kapitalizácia kryptomien opäť dosiahla 1 bilión dolárov po zisku 4,4 % za posledných 24 hodín.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár