Bitcoin a Ethereum nie sú cenné papiere

Kryptomeny ako Bitcoin a Ethereum nemajú emitenta a nekvalifikujú sa ako cenné papiere, takže by nemali spadať pod pravidlá finančného práva. Vyplýva to z názoru belgického úradu pre finančné služby a trhy (FSMA).

od Simona

Newsletter news

Regulátor reagoval na rastúci počet odvolaní týkajúcich sa dohľadu nad digitálnymi aktívami. Úrad očakáva, že sa bude zaoberať najbežnejšími šedými oblasťami. To je práve otázka uznávania kryptomien ako cenných papierov.

Podľa FSMA národne schválený „technologicky neutrálny“ prístup naznačuje, že klasifikácia ako finančný alebo investičný nástroj by nemala závisieť od toho, či je aktívum založené na blockchaine alebo nie.

Podľa správy z júlovej verejnej konzultácie budú nástroje prevedené emitentom pravdepodobne predstavovať cenný papier. To znamená, že investori potrebujú prospekt. Zverejnenie musí byť v súlade so smernicou MiFID, ktorá vyžaduje transparentnosť a žiadny konflikt záujmov.

Bitcoin Crypto GIF by narkasa

AML a MiCA

Začínajúce spoločnosti zaoberajúce sa kryptomenami musia dodržiavať pravidlá AML. Podľa MiCA budú emitenti tokenov povinní predložiť bielu knihu porovnateľnú s prospektom cenných papierov.

Nariadenia prijaté v Belgicku v roku 2014 zakazujú distribúciu nástrojov založených na blockchaine retailovým investorom.

Martin Brunco, výkonný viceprezident Binance Europe, uviedol, že návrh zákona MiCA uľahčí kryptomenovým spoločnostiam fungovanie v Európe.

V septembri predseda burzy Changpeng Zhao nazval zákon „fantastický“, ale „trochu drsný“ pre stablecoiny. Podľa jeho názoru by sa dokument mohol stať „globálnym štandardom“ v regulácii kryptomien pre iné jurisdikcie.

V novembri sa objavila správa, že Európsky parlament odložil konečné hlasovanie o zákone na február 2023.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár