Binance údajne súhlasila s poskytnutím údajov ruskej vládnej agentúre

od Simona

Najväčšia svetová burza kryptomien Binance, údajne súhlasila so zdieľaním informácií o používateľoch ruskej agentúre, ktorá zhromažďuje a analyzuje údaje o finančných transakciách. Platforma sa snaží zlepšiť svoje vzťahy s regulačnými orgánmi na celom svete.

Podľa správ agentúry Reuters sa v apríli minulého roka stretol šéf Binance pre východnú Európu a Rusko Gleb Kostarev s agentúrou známou ako Rosfinmonitoring alebo Rosfin. Stretnutie sa konalo v Moskve na pozvanie ruskej neziskovej organizácie s názvom Fond rozvoja digitálnej ekonomiky.

Podľa zdrojov Kostarev uviedol, že v tejto veci nemal „veľmi na výber“. Potom súhlasil so zdieľaním údajov o zákazníkoch a zriadil miestnu jednotku v Rusku. Prostredníctvom nej môžu úrady požiadať o prístup k užívateľským údajom, ako sú osobné údaje a adresy. Podľa správy sa v tom čase Rosfin snažil vystopovať milióny dolárov v bitcoinoch, ktoré získal väznený opozičný líder Alexej Navaľnyj.

Zástupca Binance však agentúre Reuters povedal, že ruské úrady nikdy nekontaktovali burzu ohľadom Navaľného a ani nepotvrdil, či spoločnosť začala zakladať miestnu ruskú jednotku.

„Ak v budúcnosti zvážime zriadenie miestnej jednotky v Rusku, Binance nikdy nebude zdieľať údaje bez legitímnej žiadosti orgánov činných v trestnom konaní“.

Binance spálila tokeny BNB v hodnote 740 miliónov dolárov

Binance neblokuje ruské účty

Podpredseda ukrajinskej vlády pred časom vyzval kryptomenové burzy, aby zmrazili účty svojich ruských klientov. Binance však nemala v úmysle vyhovieť jeho žiadosti. Hovorca platformy uviedol, že „kryptomeny majú zabezpečiť väčšiu finančnú slobodu“ a takýto krok je proti ich nápadu.

Podobný postoj zaujal aj generálny riaditeľ spoločnosti Kraken, Jesse Powell. Kryptomeny označil za stelesnenie libertariánskych hodnôt. Podľa neho by bolo chybou zmraziť účty všetkých ruských zákazníkov. Powellov predpoklad je, že mnohí používatelia burzy sú pravdepodobne proti vojne.

Napriek tomu, že Binance odmietla obmedziť svoje služby na ruských používateľov, prejavila svoju podporu Ukrajine darovaním 10 miliónov dolárov.

Spoločnosť uviedla:

„Dar sa rozdelí medzi veľké medzivládne a neziskové organizácie, ktoré už existujú, vrátane UNICEF, UNHCR, Agentúry OSN pre utečencov, iSans a Člověka v tísni na pomoc pri podpore zraniteľných detí a rodín na Ukrajine a v susedných krajinách“.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár