Binance predáva FTT tokeny v hodnote 584,8 milióna dolárov. Sadzba klesne o 10 %. Čo to znamená pre výmenu FTX?

Mnohé nasvedčuje tomu, že sme svedkami začiatku konfliktu medzi jedným z dvoch najväčších subjektov v sektore kryptomien. Hovoríme o burzách Binance a FTX. Čo sa stalo?

od Martin Tkáč

Newsletter news
Binance vs. FTX

Vznik konfliktu možno vysledovať do nedeľného rána, keď sa token výmeny FTX – FTT – prudko prepadli po tom, čo sa objavili fámy, že obrovská veľryba s 23 miliónmi tokenov FTT, čo je pravdepodobne Binance, by mohla ukladať zdroje. V dôsledku týchto informácií začala sadzba DFT klesať o 10 %.

Okamžite sa na Twitteri ozvali hlasy, že kríza môže viesť k demontáži FTX v narážke na „špirálu smrti“ v štýle kolapsu ekosystému Terra. Niektorí používatelia Twitteru využili príležitosť a obvinili generálneho riaditeľa FTX Sama Bankmana-Frieda z podvodu s FTT tokenmi.

Pred úpravou ceny burzového tokenu sa na webe objavila správa, ktorá odhalila interné finančné dokumenty FTX. Dozvedáme sa z nej, že burza FTX a hedžový fond spojený s jej CEO – Alameda Research – sa prekrývajú. Ako sme sa dočítali v správe, súvaha fondu Alameda je z veľkej časti podporovaná tokenom FTT, takže je založená na dosť neistej pôde. Napriek tomu, že prezidentka fondu – Caroline Ellison – tieto informácie poprela a poukazuje na neúplné údaje, na trhu vládla neistá atmosféra.

Generálny riaditeľ Binance Changpeng Zhao by tiež mohol prispieť k situácii s cenou tokenov FTT. CZ v nedeľu zverejnil rozhodnutie o likvidácii všetkých zostávajúcich DFT vo svojich účtoch. Odvolal sa aj na vyššie uvedené správy.

Ako odhaduje generálny riaditeľ ďalšej burzy CryptoQuant, Ki Young Ju-Binance vlastní najmenej 24 miliónov tokenov FTT v hodnote 547 miliónov dolárov. Toto je suma, ktorá môže mať kľúčový vplyv na trh digitálnych aktív. CZ poukazuje na to, že prevádzka jej burzy však nebola „nasmerovaná na konkurenciu“:

Pokúsime sa to urobiť tak, aby sme minimalizovali dopad na trh. Vzhľadom na podmienky na trhu a obmedzenú likviditu očakávame, že to bude trvať niekoľko mesiacov.

Caroline Ellison, generálna riaditeľka spoločnosti Alameda, odpovedala na správy, že jej spoločnosť by rada kúpila tokeny za 22 dolárov, čo by mohlo dočasne zastaviť pokles FTT:

Zatiaľ čo CZ poukazuje na to, že rozhodnutie predať všetky svoje FTT tokeny nie je namierené proti jej konkurentovi, konanie Binance naznačuje opak. Z tohto dôvodu sa zdá byť veľmi zvláštne oznamovať zbavenie sa toľkých tokenov ešte pred samotným predajom. Všetci ostatní účastníci trhu tak budú môcť predať svoje podiely pred poklesmi. Otázka teda znie, aký je zámer CZ v tom všetkom? Atmosféru navyše eskaloval zverejnením tweetu, ktorý potvrdil mnohým ľuďom z kryptomenovej komunity v obave, že FTX môže fungovať na Ponziho schéme. CEO Binance napísal:

Odstránenie dane z finančných transakcií je v podstate riadenie rizika pri výstupe, poučrnir sa z projektu LUNA. Už predtým sme si poskytovali podporu, ale po rozvode nebudeme predstierať, že sa milujeme. Nie sme proti nikomu. Ale nebudeme podporovať ľudí za ich chrbtom, ktorí lobujú proti iným hráčom v tomto odvetví.

Analytik Dylan LeClair varuje, že „v súčasnosti prebiehajú veľké špekulatívne útoky“ a že „tento nadmerný pákový efekt by sa mohol použiť aj pri predaji nakrátko.“ Ako poznamenáva, zjavný „otvorený záujem o dane z finančných transakcií sa za posledných 24 hodín zvýšil 2,5-násobne, okolo 100 miliónov dolárov na malom spotovom trhu, nelikvidný voľný obchod a čoskoro viac spotových predajov“.

CZ na seba nenechal dlho čakať a už začal s prvými likvidáciami. Binance potvrdila, že 30 miliónová transakcia FTT z neznámej peňaženky na Binance v hodnote približne 584,8 milióna dolárov je „súčasťou“ jej vyradenia tokenu FTT.

Údaje on-chain tiež naznačujú, že sa zdá, že FTX spúšťa finančné prostriedky v expresnom režime v reakcii na likvidáciu FTT spoločnosti Binance.

Generálny riaditeľ CryptoQuant uviedol, že tlak útokov zameraných na Bankman-Frieda a token FTT sa zvyšuje. FTX stablecoinová rezerva práve dosiahla najnižšiu úroveň za tento rok. Predstavuje „zatiaľ len 51 miliónov dolárov, -93 % za posledné dva týždne“.

Navyše objem hodinových výplat FTX pre ETH práve dosiahol svoje historické maximum, ako aj rezervy tokenov FTT na všetkých burzách. V súčasnosti je 60 % ponuky v obehu na burzách, čo naznačuje rastúci tlak na predaj FTT tokenov.

Bankman-Fried sa medzitým pokúsil upokojiť trh a na Twitteri informoval:

Dnes sme už spracovali miliardy dolárov na vkladoch / výberoch a budeme pokračovať. (Vykonávame antispamové kontroly, aby sme spracovali viac – ak ich máte, ospravedlňujeme sa. Maximalizujeme výkon uzlov, budeme pokračovať.) Prebiehajú tiež konverzie USD na stablecoiny. Nakoniec by ste mali robiť, čo chcete, a obchodovať kdekoľvek chcete. Sme vďační tým, ktorí zostanú a keď to skončí, privítame všetkých späť.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár