Binance dostala v Turecku pokutu za nedodržiavanie AML

Ďalší regulátor vzal Binance pod svoju lupu. Tentoraz ide o Turecko a obvinenia sú podobné ako slabé stránky, ktoré identifikovali regulačné orgány v Spojenom kráľovstve, USA, Južnej Afrike a niekoľkých ďalších krajinách. Tureckí predstavitelia obviňujú burzu, že nedodržiava všetky zákony proti praniu špinavých peňazí.

od Martin Tkáč

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Rada pre vyšetrovanie finančnej kriminality (MASAK) udelila pokutu BN Teknoloji, miestnej jednotke Binance, vo výške 8 miliónov lír (750 000 dolárov). Ide o maximálnu finančnú pokutu, ktorú môže regulátor za takýto priestupok uložiť.

Podľa štátnej tlačovej agentúry Anadolu je pokuta prvou, ktorú MASAK uložila kryptomenovej platforme, odkedy získala moc nad poskytovateľmi virtuálnych aktív (VASP) v krajine na blízkom východe.

Ďalšie podrobnosti o povahe prečinu agentúra nezverejnila. K veci sa tiež odmietla vyjadriť. Hovorca Binance zase uviedol, že burza nezverejnila svoju komunikáciu s regulátormi, kým sa prípad neuzavrie.
MASAK obvinil Binance z porušenia zákona 5549 o predchádzaní praniu špinavých peňazí. Tento zákon vyžaduje, aby finančné spoločnosti v Turecku identifikovali a overili informácie pre všetkých klientov na svojich platformách. Vyžaduje tiež, aby do 10 dní nahlásili akúkoľvek podozrivú aktivitu svojich klientov.

Majk Spirit NFT

História nedodržiavania AML spoločnosťou Binance

Nie je to prvýkrát, čo bola spoločnosť Binance obvinená z nedôsledného presadzovania požiadaviek na boj proti praniu špinavých peňazí. Obvinenia sa datujú do roku 2018, kedy bol napadnutý hackerom Zaif, japonský akciový trh teraz známy ako Fisco, a prišiel o 60 miliónov dolárov.

Zaif neskôr podal žalobu na Binance a tvrdil, že uľahčila pranie špinavých peňazí ukradnutých v roku 2018. Okrem toho tvrdil, že veľmi jednoduché KYC na akciovom trhu umožnilo hackerom voľne inkasovať 9 miliónov dolárov.

Banky v Spojenom kráľovstve nedávno prerušili vzťahy s burzou cenných papierov, pretože údajne mali veľmi mierne požiadavky AML a KYC. TSB Bank, ktorá má približne päť miliónov zákazníkov, im zakázala posielať peniaze Binance. Tvrdil, že laxné požiadavky AML a KYC umožnili podvodníkom založiť si digitálne peňaženky a následne ich použiť na vymáhanie peňazí od nič netušiacich zákazníkov.

V roku 2021 začala juhoafrická banka blokovať svojim zákazníkom nákup digitálnych mien na Binance. Podľa miestnych správ bol zákaz zavedený z rovnakého dôvodu, nedodržiavanie predpisov AML a KYC v Južnej Afrike.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár