Biely dom: Ťažba bitcoinov by mala byť ekologickejšia

Biely dom chce, aby federálne agentúry a štáty urobili ťažbu kryptomien na báze PoW šetrnejšiu voči klíme.

od Simona

Newsletter news

Správa o kryptomenách

V marci prezident Joe Biden podpísal dekrét, ktorého cieľom bolo vytvoriť širokú stratégiu vlády USA na reguláciu kryptopriemyslu vrátane ťažby. Úrad pre vedu a techniku ​​Bieleho domu pracoval na včera zverejnenej správe počas nasledujúcich 6 mesiacov.

Úrad uviedol, že ťažiari kryptomien by mali drasticky znížiť emisie skleníkových plynov. Americká vláda plánuje zhromaždiť viac údajov o spotrebe energie v tomto odvetví a zvýšiť štandardy energetickej účinnosti. Hlavným cieľom aktivít je propagácia „používania kryptografických technológií šetrných k životnému prostrediu“.

Žiaľ, Biely dom zašiel tiež tak ďaleko, že povedal, že pokiaľ nebudú fungovať opatrenia, vďaka ktorým bude ťažba ekologickejšia, energeticky náročná ťažba kryptomien vrátane Bitcoinu by mohla byť v USA úplne zakázaná.

„Ak sa tieto opatrenia ukážu ako neúčinné pri znižovaní negatívnych účinkov ťažby, Kongres môže zvážiť zavedenie legislatívy obmedzujúcej alebo eliminujúcej používanie vysokoenergetických mechanizmov konsenzu pri ťažbe kryptomien,“ čítame v správe.

ťažba kryptomien

Podiel USA na globálnej ťažbe bitcoinov

Ťažba kryptomien založená na algoritme PoW spotrebuje obrovské množstvo energie. Na overenie transakcií v sieti je potrebný veľký výpočtový výkon, a preto sa ťažba často vykonáva v priemyselnom meradle. Spojené štáty americké sa v posledných rokoch stali ťažobnou veľmocou. Po tvrdom zásahu Číny proti tomuto odvetviu sa mnoho spoločností presťahovalo do Severnej Ameriky. V predmetnom dokumente sa uvádza, že podiel USA na globálnej ťažbe bitcoinov sa zvýšil z 3,5 % v roku 2020 na dnešných 38 %.

„Táto situácia môže brániť americkým klimatickým záväzkom a cieľom,“ napísal v správe.

Publikovaný dokument tiež zdôrazňuje rozdiel medzi blockchainami typu Proof-of-Work a Proof-of-Stake. Autori spomenuli dlhoočakávanú aktualizáciu Etherea známu ako The Merge. Už budúci týždeň sa očakáva prechod druhej najväčšej kryptomeny z hľadiska trhovej kapitalizácie na PoS. Vďaka tomu bude až o 99 % energeticky úspornejšia.

„Existuje stále viac dôvodov na prijatie menej energeticky náročných mechanizmov konsenzu,“ napísal.

„Najviditeľnejšou reakciou na klimatické problémy bolo spustenie „Ethereum 2.0“ sľúbené spoločnosťou Ethereum, ktorá využíva PoS engine.“

Niektorí odborníci sa obávajú, že po dokončení aktualizácie Etherea bude vysoká spotreba energie siete Bitcoin viac v centre pozornosti. Je však vhodné pripomenúť, že kryptomenové bane čoraz viac využívajú ekologické riešenia. V 2. štvrťroku 2022 pochádzalo takmer 60 % energie použitej na ovládanie strojov na ťažbu bitcoinov (BTC) z udržateľných zdrojov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár