Bielorusko vytvorí register kryptomenových peňaženiek, aby sa zabránilo nelegálnej činnosti

S vývojom politickej situácie v Bielorusku sa vláda tejto krajiny snaží naplno využiť výhody kryptomien. Môžu to byť dobré aj zlé správy, v závislosti od uhla pohľadu. Nedávny dekrét prezidenta Alyaksandra Lukašenka by však mohol znovu rozprúdiť debaty o úlohe štátu pri podpore a kontrole operácií s kryptomenami.

od Martin Tkáč

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko podpísal 14. februára dekrét č. 48 s názvom: „O registri adries (identifikátorov) virtuálnych peňaženiek a funkcií súvisiacich s obchodovaním s kryptomenami“.

Dokument vyžaduje vytvorenie registra, ktorý bude uchovávať informácie o rôznych kryptomenových peňaženkách, ktoré sa využívajú alebo by sa potenciálne mohli využívať na nelegálne aktivity.

Celkový rámec dokumentu je však v skutočnosti priateľský voči kryptomenám. Okrem registrácie potenciálne nebezpečných peňaženiek väčšina nariadení poukazuje na podporu zdravého a aktívneho ekosystému.

Bielorusko chce ovládnuť miestny ekosystém kryptomien

Podľa oficiálneho oznámenia bieloruskej vlády je účelom dekrétu chrániť ľudí, ktorí majú kryptomenové peňaženky, pred hrozbami súvisiacimi s anonymným charakterom digitálnych aktív. Ide konkrétnejšie o stratu majetku alebo podvod.

Vláda okrem toho vysvetľuje, že register by mal ľuďom brániť v zapájaní sa do nelegálnych aktivít, či už vedome alebo nevedome. Za dohľad nad týmto typom činnosti bude zodpovedný národný regulátor kryptomien, Hi-Tech Park (HTP).

Je to mimoriadne dôležité, pretože táto agentúra už médiám povedala, že si chce zachovať priateľský postoj k digitálnym aktívam. Podľa správy Bloomberg Hi-Tech Park (HTP) napísal v oficiálnom e-maile:

Reštriktívne zmeny existujúceho regulačného modelu sa v súčasnosti nepredpokladajú.

Vláda vysvetľuje, že dekrét je súčasťou úsilia Bieloruska o kontrolu sektora kryptomien. Najmä ak vezmeme do úvahy, že krajina tiež umožnila voľný obchod s digitálnymi menami. Aj keď je obchodovanie a držba kryptomien legálna, ich používanie ako platobného prostriedku alebo náhrady za fiat meny je stále zakázané.

Prezident naznačil potrebu kontroly transakcií kryptomien už minulý rok. Následne uviedol, že centrálna banka by sa mala zamerať na vytvorenie jasných pravidiel a zavedenie potrebných kontrol. Toto všetko má zabrániť zneužívaniu digitálnych aktív.

Bielorusko a kryptomeny

Podľa výskumnej spoločnosti Triple A v súčasnosti v Bielorusku vlastní kryptomeny asi 350 000 ľudí. To je asi 3,73% celej populácie krajiny.

Počet používateľov sa výrazne zvýšil, odkedy prezident Lukašenko začal prijímať pro-kryptomenový postoj. Najmä po politickom napätí s americkou vládou a rastúcom riziku sprísňovania ekonomických sankcií voči krajine.

V roku 2017 prezident Lukašenko podpísal zákon o „rozvoji digitálnej ekonomiky“, čím poskytol právny štatút kryptomenovým spoločnostiam a podporil ich vytvorenie.

V roku 2021 zároveň vyzval verejnosť, aby investovala do ťažby bitcoinu a iných kryptomien a využila tak nízke ceny elektriny. Tým sa pravdepodobne snažil prilákať zahraničné investície. V tom istom roku ASB Belarusban, najväčšia banka v krajine spustila službu výmeny kryptomien pre občanov Bieloruska a Ruskej federácie.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár