Bidenova skupina vydáva správu o regulácii stablecoinov

od Martin Tkáč

Správu s dôsledkami regulačného dohľadu pre stablecoiny a DeFi vydala prezidentská pracovná skupina pre finančné trhy, Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov a Úrad kontrolóra meny.

Bidenova administratíva vydala správu, v ktorej načrtáva svoje zámery vrhnúť sa na kryptopriemysel tým, že Kongres vydá smernicu, podľa ktorej sa tvorcovia stablecoinov registrujú ako autorizované banky alebo poistené depozitné inštitúcie. Úlohou autorizovanej banky je prijímať a starať sa o peňažné vklady od jednotlivcov a organizácií a požičiavať peniaze.

Autorizovaná banka zvyčajne musí získať vládne povolenie na činnosť, má listinu, ktorá načrtáva jej fungovanie a niekedy sa vydáva federálne. Jedným z nariadení by mohlo byť, že banka musí mať minimálnu kapitálovú požiadavku, čo je nepochybne prípad tejto Bidenovej správy.

Administratíva sa obáva, že stablecoiny, ktorých hodnota je presne 1 dolár, nie sú kryté príslušnými štátnymi pokladničnými poukážkami alebo hotovostnými rezervami tých, ktorí ich vydávajú, čo vedie k možnosti, že federálna vláda zasiahne, aby poskytla likviditu v prípade, že ju neposkytne stablecoin. Cieľom je upkojiť ľudí v prípade, že chcú stablecoin vymeniť za fiat menu.


Regulovať, nie vypínať

Bidenova administratíva dúfa, že presvedčí kryptopriemysel, že jednoznačné nariadenia by boli z dlhodobého hľadiska pozitívne. Hlavne v prípade, ak to znamená umožniť odvetviu fungovať, namiesto jeho odstavenia, ako sa to nedávno stalo v Číne.

Tvorcovia stablecoinov, ktorí chcú zostať na trhu dlhodobo, by urobili dobre, keby pripustili, že regulácia podobná ako pri bankách si zachováva určitý stupeň federálnej ochrany. V prípade zlyhania tvorcu stablecoinov môže FDIC vyplatiť zákazníkov.

Stablecoiny sa používajú v smart kontraktoch, ktoré sú stavebnými kameňmi DeFi. Dva najväčšie stablecoiny sú Tether (USDT) a USD Coin (USDC). Stablecoiny predstavujú malú časť digitálnych aktív na trhu, napriek tomu sa 75 % obchodovania odohráva medzi stablecoinmi a iným tokenom.

Mohla by regulácia viesť k odolnosti DeFi?

Kryptopriemysel sa vo všeobecnosti bránil pokusom o federálnu reguláciu. Tvrdo bojovali proti novým pravidlám daňového výkazníctva, ktoré čakajú na schválenie v Snemovni reprezentantov. Kryptopriemysel, najmä inštitúcie DeFi, však musia pripustiť, že ich špecializované odvetvie zaznamenalo značný podiel útokov hackerov.

Belt Finance, klon Binance Smartchain, zaznamenal v prvej polovici roku 2021 odobratie 6,2 milióna dolárov zo svojej pokladnice pri využívaní bleskovej pôžičky. Rari Capital zaznamenal v roku 2021 hack, ktorý viedol k strate 10 miliónov dolárov, ktoré splatil prostredníctvom vývojárskych fondov.

Ku cti odvetvia DeFi, päť inštitúcií sa zotavilo z hackerov, vrátane Compound, Yearn Finance, Sushiswap, Cover Protocol a Alpha Finance Labs. Nedávno však spoločnosť Compound zaznamenala hromadnú výplatu 90 miliónov dolárov kvôli chybe. Viaceré incidenty zahŕňajúce únik veľkých súm peňazí z inštitúcií DeFi vyvolávajú otázku, do akej miery môžu byť tieto inštitúcie fiškálne odolné a či môžu federálne a DeFi inštitúcie dosiahnuť vzájomne výhodné prímerie na zabezpečenie udržateľnosti odvetvia.

Čo si myslíte o tejto téme?

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár