Bhutánska centrálna banka sa pripravuje na pilotný projekt CBDC v spolupráci so spoločnosťou Ripple

od Martin Tkáč

Ripple nadviazal partnerstvo s bhutánskou centrálnou bankou, Kráľovským menovým úradom (RMA). Spoločne budú pracovať na digitálnej mene centrálnej banky. RMA bude pilotovať CBDC, známe ako digitálne Ngultrum, pomocou riešenia spoločnosti Ripple.

🇧🇹 Oznamujeme naše partnerstvo s Kráľovským menovým úradom v Bhutáne, ktorý bude používať riešenie Ripple CBDC na pilotovanie digitálneho Ngultrumu!

Krajina vo východných Himalájach zavádza digitálnu menu na posilnenie digitálnych cezhraničných platieb a zvýšenie finančnej integrácie. Táto iniciatíva tiež dopĺňa misiu trvalo udržateľného rozvoja krajiny. Očakáva sa, že prispeje k posilneniu jej reputácie ako jedinej krajiny na svete s nulovými emisiami uhlíka.

V minulosti RMA podporovala v krajine inovatívne finančné stratégie vedúce k rozvoju infraštruktúry a platobnej kapacity. Vďaka technológii Ripple môže Bhután spustiť digitálnu menu, ktorá rozšíri jej maloobchodné, veľkoobchodné a cezhraničné možnosti platieb.

Partnerstvo Ripple-Bhutan na CBDC

RMA uvádza, že spolupráca zvýši do roku 2023 finančné začlenenie krajiny o 85 percent. Banka verí, že technológia Ripple umožní jednoduchšie, rýchlejšie a lacnejšie remitencie v maloobchodnom aj medzinárodnom meradle. Tieto ciele podporí rozsiahla odbornosť spoločnosti so sídlom v San Franciscu v oblasti cezhraničných platieb a tokenizácie.

Okrem držania kroku s technologickým pokrokom bude Bhután tiež ctiť svoj záväzok zostať uhlíkovo neutrálny. Husté zalesnenie krajiny (72 percent jej rozlohy) funguje ako prepadák trojnásobku uhlíkovej stopy celej krajiny. Ripple tiež podporuje misiu udržateľnosti. XRP Ledger (XRPL) je 120 000-krát energeticky účinnejší ako blockchainy na overenie práce.

Stojí za zmienku, že riešenie CBDC Ripple je súkromnou verziou verejného, ​​otvoreného zdroja XRPL. Podľa Ripple poskytuje centrálnym bankám bezpečné, kontrolované a flexibilné riešenie na vydávanie a správu digitálnych mien. Toto riešenie vám tiež poskytuje väčšiu kontrolu nad validáciou, ako by to bolo v prípade verejných blockchainov. Funkcia XRPL Integrated Decentralized Exchange (DEX) a vlastné tokeny boli použité vo viac ako 5 400 tokenoch tretích strán.

Riešenie CBDC je navyše navrhnuté tak, aby zvládalo objemy transakcií požadované pre maloobchodné CBDC. RMA si tak zachováva riadenie a kontrolu nad implementáciou digitálnych coinov bez toho, aby bola ohrozená jeho menová politika alebo finančná stabilita.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár