Bellatrix, aktualizácia Beacon Chain už dnes

The Merge, teda prechod blockchainu Ethereum z konsenzuálneho modelu Proof-of-Work na model Proof-of-Stake, je nepochybne jednou z najdôležitejších udalostí tohto roka. Celý projekt sa stretol s veľkou podporou komunity, no ozývajú sa samozrejme aj kritici. Vitalik Buterin, spoluzakladateľ siete Ethereum, v nedávnom tweete pripomenul, že pred spustením zlúčenia bude najskôr aktualizovaný reťazec Beacon Chain. Ten sa uskutoční dnes, 6. septembra.

od Simona

Newsletter news

Aktualizácia Bellatrix príde už dnes

Podľa tweetu, ktorý pred pár dňami zdieľal Vitalik Buterin, dnes bude aktualizácia Beacon Chain s názvom Bellatrix. Je naplánovaná na epochu 144896 (epocha – dlhší časový úsek s akumuláciou určitého počtu slotov) a uskutoční sa o 11:34 UTC.

Buterin vo svojom príspevku vyzýva validátorov siete, aby pred udalosťou aktualizovali údaje. Operátori uzlov musia spúšťať klientov runtime aj konsenzuálnej vrstvy, aby zostali v sieti počas a po zlúčení. Viac informácií o tejto téme nájdete na oficiálnom blogu Ethereum.

Beatrix, czyli aktualizacja Beacon Chain już jutro

Čo musia zainteresované strany vedieť?

Ako je vysvetlené v blogu Ethereum, validátori siete musia po zlúčení okrem aktualizácie svojich adries príjemcov na úrovni konsenzu spustiť aj klienta runtime vrstvy. Dôrazne sa odporúča zlúčiť vopred, aj keď niektorí validátori túto funkciu vopred zadali externe. Bolo to možné, pretože jedinými požadovanými údajmi vo výkonnej vrstve boli aktualizované zmluvy o úschove.

Po zlúčení sa musia validátori uistiť, že používateľské údaje a bloky zahrnuté v transakcii sú správne. Aby ste to dosiahli, každý beacon musí byť spárovaný s execution vrstvou. Všimnite si, že viacero validátorov môže byť stále spárovaných s jedným beacon uzlom a execution vrstvou.

Tým sa rozširuje zodpovednosť overovateľov, ale aj tí, ktorí sledujú bloky, majú právo získať súvisiace poplatky za prioritu transakcií. Momentálne poplatky idú ťažiarom, ktorí ťažia ETH pomocou modelu Proof-of-Work.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár