Banka pre medzinárodné platby umožňuje bankám investovať do kryptomien

od Martin Tkáč

Napriek svojmu predchádzajúcemu skeptickému prístupu ku kryptomenám existujú náznaky, že Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) má v úmysle povoliť bankám držať až 1 % svojich rezerv v digitálnych menách, ako je bitcoin (BTC).

NEWSLETTER okrypte.sk
Banka pre medzinárodné platby sa otvára bitcoinom?

Bazilejský výbor pre bankový dohľad (BCBS) BIS predložila návrh na obmedzenie celkovej expozície bánk voči „kryptoaktívam skupiny 2 na 1 % ich kapitálu“. Myšlienka sa objavila v dokumente s názvom „Druhá konzultácia o obozretnom zaobchádzaní s krypto aktívami,“ zverejnená 30. júna.

Táto skupina 2 sa týka aktív, ktoré nespĺňajú klasifikačné kritériá a zahŕňa určité tokenizované tradičné aktíva a stablecoiny, ako aj nezabezpečené aktíva v kryptomenách (t. j. bitcoiny). Na rozdiel od skupiny 2, skupina 1 zahŕňa tokenizované tradičné aktíva a stablecoiny, ktoré spĺňajú kritériá klasifikácie.

V dokumente sa uvádza, že „celková expozícia banky voči kryptomenám skupiny 2 nesmie v žiadnom prípade presiahnuť 1 % kapitálu banky“.

Teoreticky je to zlá správa, pretože BIS chce obmedziť investície bánk do kryptomien. Je však potrebné pozrieť sa na vec trochu širšie. A potom sa ukáže, že ide o novinky, ktoré by mali stimulovať investorov k nákupu bitcoinov.

Banka pre medzinárodné zúčtovanie bitcoinových bánk

Centrálna banka centrálnych bánk

Banka pre medzinárodné platby je najstaršou medzinárodnou bankou, ktorá vznikla 17. mája 1930 na konferencii v Haagu ako výsledok implementácie Youngovho plánu. Pôvodne bolo jeho hlavným cieľom spravovať finančné prostriedky vyplývajúce z vojnových reparácií Nemecka po 1. svetovej vojne.

Dnes je hlavným poslaním banky pomáhať centrálnym bankám a inštitúciám oprávneným vykonávať menovú politiku pri zabezpečovaní menovej a finančnej stability, pôsobiť ako banka pre tieto inštitúcie a podporovať ich medzinárodnú spoluprácu.

Je vhodné dodať, že BIS začiatkom júna zverejnila bulletin, v ktorom prezentovala svoj názor, že „kryptomena nemôže plniť spoločenskú úlohu peňazí“, pričom vymenúva množstvo problémov, ktoré si všimla v odvetví kryptomien a blockchainu (vrátane vysokých poplatkov a preťaženia siete).

Teraz však vo svojom dokumente zdôrazňuje, že banky môžu investovať do kryptomien, čo to je veľký prelom. Najmä preto, že otvára cestu pre odvetvie kryptomien na trh v hodnote – podľa Bitcoin Magazine – 1,8 bilióna USD.

zdroj: cointelegraph.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár