Bank of Russia chce legalizovať kryptomeny pre cezhraničné platby

V súvislosti s tohtoročnými geopolitickými udalosťami spôsobenými ruským útokom na Ukrajinu, ktorý vyústil do uvalenia balíka sankcií na agresora, Bank of Russia plánuje povoliť platby kryptomenami pre medzinárodné transakcie.

od Simona

Newsletter news

Zmení Bank of Russia svoj postoj ku kryptomenám?

Podľa správ z médií Bank of Russia priznala, že používanie kryptomien na zúčtovanie cezhraničných platieb je nevyhnutné. Inštitúcia ako dôvod takéhoto rozhodnutia uvádza aktuálne geopolitické podmienky. Ruská centrálna banka opäť zvažuje zmenu prístupu k regulácii kryptomien. Teraz sa dohodla s ministerstvom financií na legalizácii digitálnych aktív pre cezhraničné platby, uviedla v pondelok miestna tlačová agentúra TASS.

Zástupca ministra financií, Aleksiej Moisejew  uviedol, že Bank of Russia a ministerstvo financií spolupracujú na zákone, ktorý uznáva digitálne aktíva v cezhraničnom obchode ako zákonné platidlo. Moiseev zdôraznil zásadný význam umožnenia lokálnych kryptomenových služieb v Rusku. Upozornil na skutočnosť, že mnohí Rusi využívajú zahraničné platformy na otvorenie portfólia pre digitálne aktíva.

„Je to potrebné urobiť v Rusku so zapojením subjektov pod dohľadom centrálnej banky, ktoré sú povinné dodržiavať požiadavky na boj proti praniu špinavých peňazí a pravidlo KYC,“ oznámil úradník.

Ruskí zákonodarcovia sa opakovane postavili proti myšlienke používania kryptomien ako spôsobu platby. V roku 2020 Rusko prijalo dôležitý zákon o digitálnych finančných aktívach, ktorý oficiálne zakázal používanie digitálnych mincí, ako je bitcoin (BTC) na platobné účely. Bank of Russia bola od začiatku dosť skeptická k návrhu platieb kryptomenami. Inštitúcia svojou tvrdohlavosťou chcela chrániť ruský rubeľ ako jediné zákonné platidlo v krajine.

BTC Rusko

Zaujímavosťou je, že myšlienka zavedenia tohto typu platieb v domácom obchode sa v Rusku objavila už koncom roka 2021. Vtedy ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že je „príliš skoro“ využívať kryptomeny na obchodovanie s energetickými zdrojmi ako napr. ako ropa a plyn.

V súvislosti so západnými ekonomickými sankciami sa však po ruskej invázii na Ukrajinu pohľad úradov na túto možnosť zrejme zmenil. V máji minister priemyslu a obchodu oznámil, že Rusko „skôr či neskôr“ legalizuje platby v kryptomenách. Guvernérka Ruskej federácie Elvira Nabiullina o niečo neskôr tiež navrhla, že by sa kryptomeny mohli používať na cezhraničné platby. Poznamenala však, že k tomu dôjde len vtedy, ak digitálne aktíva nepreniknú do domáceho finančného systému Ruska.

Rusko vytvára alternatívu k SWIFT

Ruská vládna organizácia vytvorila vlastnú platobnú platformu založenú na blockchaine. Genéza jeho vzniku spočívala vo vytvorení alternatívy k systému Swift. Platformu vyvinula skupina Rostec, ktorá je spojením rôznych technologických spoločností. Organizácia pred časom oznámila, že pracuje na platforme digitálnych platieb pre medzinárodné platby. Viac sme o tom písali tu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár