Bank of England hovorí o budúcnosti CBDC

od Martin Tkáč

Bank of England odhaduje, že približne 20 % retailových a spotrebiteľských vkladov má potenciál premeniť sa na CBDC.

oKrypte SHOP

Vedenie Bank of England hovorí o CBDC

Počas diskusie v priamom prenose guvernér Bank of England Andrew Bailey a jeho asistent pre finančnú stabilitu Sir Jon Cunliffe odpovedali na otázky zákonodarcov vo Výbore pre hospodárske záležitosti. Na otázku o vývoji inovácií digitálnych mien v krajine Sir Cunliffe uviedol nasledujúci komentár:

Je ťažké predpovedať, ako budú inovátori v budúcnosti brať peniaze a skutočne ich využívať. Až na to, že už začíname vidieť programovateľné peniaze používané vo svete kryptomien. A očakávam, že podobnú revolúciu uvidím aj vo funkčnosti peňazí poháňaných technológiou.

Digitálna libra

Bank of England v súčasnosti skúma implementáciu digitálnej libry, národného CBDC pre retailové platby. Pracovná skupina CBDC v Spojenom kráľovstve tiež skúma využitie digitálnej libry na rozdeľovanie miezd, dôchodkov atď.

Na podporu tejto iniciatívy Sir Cunliffe uvádza rýchlo klesajúce používanie hotovosti v Spojenom kráľovstve. Toto je v posledných rokoch v Spojenom kráľovstve veľmi viditeľný proces.

Vyššie uvedené sa navyše výrazne zrýchlilo počas pandémie COVID-19, čo odrádzalo od fyzického kontaktu, konkrétne od výmeny hotovosti počas transakcií. Odhaduje sa, že 30 % transakcií v krajine sa v súčasnosti uskutočňuje prostredníctvom elektronického obchodu.

Majk Spirit NFT

Na otázku o potenciálnom dopyte po digitálnej libre a CBDC vo všeobecnosti sir Cunliffe povedal:

Modelovali sme veľmi konzervatívny predpoklad, že v podstate 20 % vkladov založených na bankovom systéme sa môže presunúť z bankového systému do systému digitálnych peňazí centrálnej banky.

Napriek tomu Sir Cunliffe priznal, že súčasný stav na trhu s kryptomenami má potenciál ohroziť finančnú stabilitu krajiny. Trhová kapitalizácia digitálnych aktív vzrástla za veľmi krátky čas na 2,6 bilióna dolárov, pričom odhadom 95 % z nich je „nebankových“ a 5 % tvoria stablecoiny.

Pokiaľ ide o CBDC, je tiež potrebné dodať, že USA tvrdia, že regulované stablecoiny navrhnuté súkromným sektorom robia CBDC nadbytočnými.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár