Bank of China prináša možnosť konverzie cudzích mien na digitálny jüan

od Martin Tkáč

Najnovšia správa ukazuje, že Čína predstavila plne funkčný prístroj, ktorý premieňa cudziu menu na digitálny jüan. Tento prístroj sa objaví pred zimnými olympijskými hrami v Pekingu v roku 2022, kedy bude mať svet možnosť naplno zažiť, ako funguje digitálna mena Čínskej centrálnej banky (CBDC).

Podľa správy používatelia na obsluhu nepotrebujú bankový účet, iba pas. Prístroj bol údajne predstavený na čínskom medzinárodnom importnom výstavisku v Šanghaji. V súčasnosti podporuje minimálne 17 cudzích mien.

Nová možnosť nasleduje po úspešnom debute CBDC. Len minulý týždeň šéf Čínskej ľudovej banky (PBOC) Mu Changchun odhalil, že CBDC sa použil na vyrovnanie transakcií v hodnote viac ako 9,7 miliardy dolárov. Spolu s tým sa objavili aj správy o podvodoch. Minulý týždeň čínska polícia zatkla najmenej 11 ľudí. Súviseli s praním špinavých peňazí a podvodmi pomocou digitálnej verzie rimmibi.

Podľa vyšetrovateľov ide o vôbec prvé pranie špinavých peňazí súvisiace s digitálnym jüanom.

Od vyhlásenia digitálneho jüanu mnohí analytici vyjadrili obavy zo zámerov vlády. Vláda tvrdí, že CBDC má umožniť nový, rýchly, transparentný a ekologický spôsob platby. Kritici však obviňujú vládu, že vyvinula novú metódu sledovania finančných transakcií a monitorovania používateľa, čím vážne narušila súkromie.

Existuje tiež podozrenie, že nedávny zákaz Bitcoinu bol zavedený s cieľom obmedziť vplyv kryptomeny na CBDC.

Na CBDC pracuje 100 krajín

V súčasnosti je viac ako 100 krajín v rôznych štádiách rozvoja CBDC. Niektoré z nich sú krajinami prvého sveta. Globálna superveľmoc Spojené štáty americké, sa však ešte musia rozhodnúť o potenciálnom digitálnom dolári. Regulačné úrady jasne povedali, že je oveľa dôležitejšie urobiť to správne, ako byť prvý.

V tej istej veci upozornil Edward Snowden, informátor CIA, na CBDC kontrolovanú Fedom. Nazval ich „užitočným nástrojom politiky“ na voľné ničenie úspor.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár