Banco Santander vytvorí svoje vlastné bitcoinové ETF

od Martin Tkáč

Bitcoinové ETF sa stali tohtoročným trendom. Najmä od spustenia prvého burzového fondu pre BTC futures v Spojených štátoch. Teraz však môže vzniknúť jeho španielska obdoba. Španielska nadnárodná spoločnosť poskytujúca finančné služby Banco Santander oznámila vytvorenie vlastného bitcoinového ETF.

Santander vstupuje do sveta kryptomien

Chuť po BTC a iných kryptomenách rastie nevídaným tempom. Španielska banka Santander si uvedomila potrebu uspokojiť tento dopyt a rozhodla sa vytvoriť vlastný ETF.

Ak bude schválený, bude prvým svojho druhu, ktorý spustí španielska banka. Je zaujímavé, že predtým sa španielske regulačné orgány zdráhali schváliť tento typ produktu. Dokonca aj vtedy, keď boli ETF v iných častiach sveta mimoriadne úspešné.

Oznámenie Banco Santander prichádza v čase, keď spustenie bitcoinových ETF zvýšilo ceny podkladových aktív. Prezidentka banky Ana Botin však prezradila, že produkt skúmali už dlhší čas. Pripustila tiež, že proces prijatia je pomalý kvôli dodržiavaniu zákonov, nariadení a ochoty riskovať.

Sme lídrom v oblasti kryptomien. Vydali sme prvý dlhopis na blockchaine. Teraz ponúkneme krypto ETF.

Botin nezverejnil žiadne ďalšie podrobnosti týkajúce sa nového produktu. Treba však poznamenať, že španielska národná komisia pre trh s cennými papiermi (CNMV) zatiaľ nezaregistrovala žiadne bitcoinové ETF. Preto pretrvávajú obavy týkajúce sa regulačnej jasnosti.

Predpisy v Španielsku

V poslednej dobe zaznamenal záujem o kryptomeny v Španielsku obrovský nárast. Mnohé inštitúcie sa pripravujú na zavedenie krypto produktov, aby uspokojili dopyt na trhu.

Len minulý týždeň Bank of Spain požadovala od finančných subjektov v krajine, aby predložili správy o svojich obchodných vzťahoch s poskytovateľmi kryptomenových služieb a vystavení digitálnym aktívam.

Okrem toho sa španielsky finančný úrad opýtal bánk aj na ich plány vydávať tokeny alebo ponúkať rôzne krypto služby. Inštitúcie musia predložiť svoje plány do roku 2024. Hlavným dôvodom tejto požiadavky je pochopenie dôsledkov, ktoré môže mať súčasný „proces digitalizácie a finančných inovácií“.

Okrem toho španielska opozičná strana Partido Popular (PP) navrhla návrh zákona, ktorý by umožnil splácanie hypoték prostredníctvom kryptomien.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár