Austrálsky senát navrhuje predpisy, ktoré sú vhodné pre kryptomeny

od Martin Tkáč

Vzhľadom na rastúci záujem o kryptomeny na celom svete austrálska komisia Senátu odporučila, aby krajina zaviedla priaznivé regulácie pre digitálne aktíva. Cieľom by bolo podporiť rozvoj priemyslu,

Podpora rastu kryptomien

V správe, ktorú zverejnila agentúra Reuters, výbor uviedol, že navrhovaná legislatíva by sa mala zamerať okrem iného na poskytovanie daňových úľav na obchodovanie s kryptomenami a na vytvorenie licenčného systému pre burzy.

V súlade s odporúčaniami obsiahnutými v dokumente by nové nariadenia mali tiež objasniť, ako kvalifikovať rôzne kryptomeny. Tým by sa určili príslušné pravidlá, ktoré sa na ne vzťahujú.

Navrhovaná regulačná jasnosť ovplyvní aj rozhodnutia bánk pri blokovaní zákazníckych účtov kryptomien. Hromadné zatváranie krypto účtov investorov brzdilo rozvoj priemyslu.

Okrem toho by malo byť do nariadenia zavedené účinné pravidlo pre zdaňovanie kryptomien. To všetko preto, aby investori mohli platiť dane z obchodovania s touto triedou aktív, keď zaznamenajú jasne definovaný kapitálový zisk.

Senátor Andrew Bragg poznamenal, že vďaka jasnej regulácii budú mať austrálski obchodníci väčšiu kontrolu nad svojimi financiami. Už sa nebudú musieť „nekonečne“ spoliehať na zbytočných sprostredkovateľov.

Bragg dodal, že navrhované komplexné pravidlá umožnia Austrálii konkurovať Spojenému kráľovstvu, Singapuru a USA.

Austrálsky regulátor podporuje kryptomeny

Začiatkom tohto roka austrálska ministerka financií Jane Humeová vyzvala vládu, aby umožnila novým investorom získať expozíciu voči kryptomenám tým, že nezavedie prísnejšie regulácie. Implementácia prísnejšieho právneho rámca by podľa nej mohla brzdiť rast odvetvia. To je dôvod, prečo vláda musí podporovať svojich občanov:

Že sú dostatočne rozumní a že sami posúdia, či svoje ťažko zarobené peniaze vložia alebo nevložia do rizikovejších aktív.

Bez ohľadu na riziká spojené s investovaním do kryptomien, ktoré v prvom polroku spôsobili Austrálčanom stratu 25 miliónov dolárov pre podvodníkov, Hume uviedol, že vláda by nemala brániť investorom, ktorí sa chcú dostať do tejto triedy aktív.

Adopcia kryptomien v Austrálii sa v roku 2021 výrazne zrýchlila. Podľa finder.com.au dnes každý šiesty Austrálčan vlastní kryptomeny. Ich celková hodnota je austrálskych 8 miliárd dolárov.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár