Austrália vstupuje do vojny s hackermi kryptomien

od Martin Tkáč

Austrálske úrady budú môcť zaistiť a zmraziť kryptomeny, ktoré sú prepojené s počítačovou kriminalitou. To je dôsledok nových predpisov.

Austrália bude môcť zmraziť kryptomeny zločincov

Austrálski zákonodarcovia majú voči používateľom ransomwaru stále drsnejší postoj. Ich nový plán je zvýšiť tresty pre zločincov.

K novým právnym opatreniam, ktoré navrhla federálna vláda dodatkom zákona o dohľade 13. októbra, došlo po 60 percentnom náraste kybernetických útokov na austrálske spoločnosti a štátne agentúry v minulom roku. Hackeri údajne stáli ekonomiku 1,4 miliardy dolárov.

Plán proti ransomwaru by dal úradom právomoc zachytiť alebo zmraziť kryptomeny súvisiace s počítačovou kriminalitou bez ohľadu na krajinu ich pôvodu.

Vláda pracuje na zlepšení súčasnej legislatívy, aby bolo pre orgány činné v trestnom konaní jednoduchšie snažiť sa získať späť kryptomeny ukradnuté kybernetickými zločincami.

Ministerka vnútra Karen Andrewsová uviedla, že nové opatrenia majú za cieľ zabrániť útokom medzinárodných hackerov na austrálske spoločnosti.

„Naše nové prísne pravidlá sa zamerajú na online zločin a zasiahnu počítačových zločincov tam, kde to najviac bolí – ich bankové zostatky,“ uviedla.

Nákup a predaj škodlivého softvéru používaného pri útokoch ransomware bude čoskoro tiež považovaný za zločin.

Útoky

Dodajme, že v Austrálii došlo v poslednom čase k niekoľkým útokom ransomware na rôzne ciele, vrátane Uniting Care Queensland, Lion brewer, Nine Entertainment, NSW’s Labour Party, Toll Holdings a BlueScope Steel. Májový útok na mäsospracujúcu spoločnosť JBS prinútil zatvoriť až 47 závodov, ktoré pôsobili v celej krajine.

Zákonodarcovia v USA zintenzívňujú úsilie v boji proti akciám užívateľov ransomwaru. Začiatkom tohto mesiaca senátorka Elizabeth Warrenová predstavila tzv zverejnenie výkupného za účelom zberu údajov o úlohe kryptomeny v útokoch ransomware.

6. októbra spoločnosť Chainalysis, ktorá analyzuje technológiu blockchain, kúpila spoločnosť Excygent, ktorá sa zaoberá výskumom počítačovej kriminality. To všetko na posilnenie vášho arzenálu v prebiehajúcej vojne proti hackerom.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár