Athena potvrdila plány na inštaláciu 1 500 bitomatov v Salvádore

od Martin Tkáč

Prístup k BTC bude v Salvádore oveľa jednoduchší vďaka zavedeniu ďalších bitomatov. Athena práve potvrdila svoje plány na inštaláciu až 1 500 týchto zariadení v krajine.

Athena vstupuje na salvádorský trh

Americká spoločnosť Athena má v úmysle dodať na salvádorský trh až 1 500 bitomatov. Informácie už zástupcovia spoločnosti potvrdili.

Proces montáže zariadenia sa začne inštaláciou niekoľkých desiatok bitomatov. Spoločnosť so sídlom v Chicagu však plánuje investovať až viac ako milión dolárov do inštalácie „bankomatov s kryptomenami“. Prvé zariadenia sa objavia v regiónoch, kde obyvatelia najčastejšie dostávajú prevody zo zahraničia.

Athena tiež otvorí novú kanceláriu v Salvadore, aby pomohla s koordináciou aktivít spoločnosti.

Spoločnosť v súčasnosti prevádzkuje iba dva bitmachine v Salvádore: jeden na pláži El Zonte (v experimente s názvom „Bitcoin Beach“) a druhý v El Tunco.

Riaditeľ spoločnosti pre Latinskú Ameriku Matias Goldenhörn pre agentúru Reuters uviedol, že prezident Salvádoru Nayib Bukele začal zaujímavý proces, v rámci ktorého má teraz jeho spoločnosť nainštalovať až 1 500 bitomatov. Ako dodáva, práce budú prebiehať po etapách.

– Sme súkromná spoločnosť a chceme, aby náš rozvoj v krajine bol udržateľný – uviedol.

17. júna zverejnila Athena prvé informácie o svojich plánoch na expanziu v Salvádore. Stalo sa tak po tom, čo parlament prijal nový zákon, ktorým sa bitcoin stáva zákonným platidlom.

1 000? Čo tak 1 500? # BTC♻️🌋🇸🇻

Goldenhörn uviedol, že obchodný model spoločnosti v Salvádore bude pravdepodobne iný ako v USA, kde je ich podľa spoločnosti Coinatmradar v súčasnosti takmer 20 000. bitomaty.

„Na úvod prinesieme desiatky strojov, (otestujeme), ako vyzerá obchodný model v Salvádore, ktorý sa bude pravdepodobne mierne líšiť od toho v Spojených štátoch,“ uviedol Goldenhörn.

Polemiky

Plán prijať bitcoiny v Salvádore však už čelil kritike zo strany Svetovej banky, ktorá odmietla krajine pomôcť pri jej ekonomickej transformácii, pričom uviedla „nedostatky v oblasti životného prostredia a transparentnosti“ súvisiace s BTC.

Jedna z opozičných strán v krajine, Národný front oslobodenia Farabundo Martí (FMLN), podala žalobu na Najvyšší súd s odôvodnením, že nový zákon o bitcoinoch môže byť pre krajinu protiústavný a škodlivý.

Politik FMLN Jaime Guevara je presvedčený, že nové pravidlá sú „v rozpore so zákonom“. Dodal, že sťažnosť na súd by bola testom aj pre novovymenovaných sudcov ústavného senátu najvyššieho súdu z hľadiska ich nezávislosti.

Existujú však aj názory ľudí, ktorí hovoria, že prípad má druhé dno. Ak by bolo prijatie BTC v Salvádore úspešné, mohli by kryptomenu začať používať ďalšie krajiny s problémami s infláciou. V istom zmysle by to teda bola rana pre USA a pre dolár, ktorý je základom moci Washingtonu.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár