Associated Press spustí uzol Chainlink

od Martin Tkáč

Výzva na získanie spoľahlivého zdroja údajov je trvalým problémom v novinárskom priemysle. Od vzniku prvých spravodajských médií sa svet musí spoliehať na poctivosť. Teraz sa to však môže zmeniť. Všetko vďaka spolupráci agentúry Associated Press (AP) s dodávateľom decentralizovaných orakulov Chainlink.

AP spustilo uzol Chainlink a použije ho na prenos dát. Takýmto spôsobom zaručí dôveryhodnosť informácií, ktoré poskytuje.

Chainlink a AP News: Partnerstvo, ktoré dáva zmysel

Podľa informácií, ktoré poskytla AP v tlačovej správe, bude agentúra zdieľať údaje o americkej politike, ekonomických faktoch, výsledkoch športových zápasov a podnikových financiách. Na overenie ich pravosti budú kryptograficky podpísané.

Nie je to prvýkrát, čo spoločnosť AP použila technológiu blockchain na zabezpečenie integrity svojich údajov pre celý svet. Už minulý rok spolupracovala s decentralizovanou súťažou Wikipedie – Everipedia. V rámci partnerstva bolo možné umiestniť výsledky prezidentských volieb v USA na blockchain ethereum.

Okrem toho AP začiatkom roka 2021 vydala svoj vlastný NFT. Vykonáva tiež početné experimenty s používaním decentralizovaných technológií na umeleckej scéne.

Dwayne Desaulniers, riaditeľ AP pre blockchain a licencovanie dát v tlačovej správe uviedol, že technológia Chainlink je ideálna pre víziu AP doručovať spoľahlivé dáta po celom svete.

Technológia Chainlink je ideálny spôsob, ako poskytnúť vývojárom inteligentných zmlúv kdekoľvek na svete priamy prístup na požiadanie k dôveryhodným údajom AP, ako napr. hospodárstvo, šport a financie. Spolupráca s Chainlink umožňuje, aby tieto informácie boli kompatibilné s akýmkoľvek blockchainom. Open-source softvér je spoľahlivý, bezpečný a široko používaný v popredných blockchainových sieťach.

William Herkelrath, výkonný riaditeľ Chainlink Labs, tiež ocenil toto rozhodnutie. Dospel k záveru, že prevádzka uzla Chainlink oracle má pre AP zmysel. Najmä vzhľadom na jeho vplyv a množstvo informácií, ktoré neustále poskytuje svetu.

Prečo je táto spolupráca taká dôležitá?

AP je tlačová agentúra, ktorá nepretržite funguje od roku 1846. Ide o spoľahlivý zdroj informácií, ktorého prestíž a rozsah je porovnateľný s inými médiami, akými sú Reuters, BBC či EFE.

Víziou projektu chailink je zabezpečiť, aby sa informácie mimo blockchainu mohli prenášať on-chain pomocou smart kontraktov. Zároveň môžu byť uzly a zdroje odmenené za ich správne overenie. Rovnako ako bitcoinová sieť odmeňuje ťažiarov.

Môj bože, ako tie roky plynú, od 28 účastníkov ekosystému po viac ako 870 integrácií (31-násobný rast) s viac ako 90 % podielom na trhu Oracle o 32 mesiacov neskôr

Cena $ LINK bola 0,44 $, nejaký vnímavý je vždy dobrý, oveľa väčší priestor pre rast odtiaľto

Vďaka AP sú informácie, ktoré digitálne prenáša a podpisuje, overiteľné ktorýmkoľvek iným účastníkom siete. Preto sa dajú použiť na rozhodovanie takmer okamžite. Napríklad web so športovými stávkami môže používať údaje AP na zaručenie výsledkov, na ktoré tipujú jej zákazníci. Politický analytik môže zmeniť volebnú stratégiu v závislosti od výsledkov konkrétneho prieskumu.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár